İngiltere’de istifa depremi: May’den ilk açıklama geldi

90911301_c5b48218-424a-41c4-9b6b-638600ec508f.jpg

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brexit Zirvesi için kritik tarihi duyurdu. Birleşik Krallık ve AB arasında varılan Brexit anlaşmasının ardından Kuzey İrlanda Bakanı Vara da istifa ettiğini duyurdu. Kısa bir süre sonra Brexit Bakanı Dominic Raab, Suella Braverman ile İş ve Emeklilik Bakanı Esther Mcvey de istifalarını açıkladı. İstifaların ardından İngiltere Başbakanı Theresa May’den de ilk açıklama geldi.

İngiltere Başbakanı Theresa May dün akşam, 5 saatten fazla süren kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin AB ile vardığı Brexit anlaşma taslağını onayladığını duyurmuştu.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk da gelişme üzerine bugün, Brexit anlaşmasının 25 Kasım’daki zirvede imzalanacağını açıkladı.

May’den istifalar sonrası ilk açıklama

İstifa haberlerinin ardından İngiltere Başbakanı May’den ilk açıklama geldi. May, dün kabineye sunulan anlaşmanın taslak bir anlaşma olduğunu ve bunun imzalanacak son metin olmadığını açıkladı. May İngiliz halkına karşı bir sorumluluğu olduğunu ve bunu bir sonuca vardırmak istediğini belirterek “Avrupa Birliği’nde kalma seçeneğini değerlendirmeyeceğiz” dedi.

İstifalar hakkında da konuşan May tüm arkadaşlarının kararına saygı duyduğunu ancak İngiltere’nin ne olursa olsun Mart 2019’da AB’den ayrılacağını açıkladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum