İngiltere’de Brexit krizi: İki bakan istifa etti

brexitg.jpg

İngiltere Brexit Bakanı Dominic Raab istifa etti. Raab’ın istifasının ardından İngiltere ikinci istifa haberi ile sarsıldı. İş ve Emeklilik Bakanı Mcvey de istifasını duyurdu. Süreçte istifa eden bakan sayısı böylelikle 6 oldu.

İngiltere’de Brexit Bakanı Dominic Raab AB ile varılan anlaşmayı gerekçe göstererek istifa etti.

İngiltere’de Brexit Bakanı Dominic Raab AB ile varılan anlaşmayı gerekçe göstererek istifa etti. Raab’ın ardından İş ve Emeklilik Bakanı Mcvey de istifa etti.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının kısaltması olan Brexit, dünyayı sarsmaya devam ediyor.

Görüşmelerde mesafe katedilmesinin ardından İngiltere’nin Brexit Bakanı istifasını açıkladı.

Dominic Raab, az önce yaptığı açıklamada, üzerinde uzlaşı sağlanan anlaşma taslağının ülkesine zarar vereceğini belirterek, istifa etti.

Raab, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün Brexit Bakanlığı’ndan istifa ettim. AB ile anlaşmamızda belirlenen koşulları, vicdanen rahat bir şekilde destekeleyemem” dedi.

Mesajına istifa mektubunu da ekleyen Raab, “istifa nedenlerini” Başbakan Theresa May’e sunduğu mektupta anlattığını belirtti.

İngiltere halkının referandumda AB’den ayrılmak yönünde oy kullandığını belirten Vara, “Bu anlaşma, içinde hangi kelimeler kullanılırsa kullanılsın, İngiltere’yi AB zincirlerinden kurtulmuş, bağımsız ve egemen bir ülke yapmıyor.” dedi.

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May bugün milletvekillerini anlaşmayla ilgili olarak bilgilendirecek.

Eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın da kardeşi olan Jo Johnson, hükümetin temmuz ayında yeni Brexit yaklaşımını açıklamasının ardından Brexit yüzünden istifa eden 3’üncü bakan oldu.

Daha önce Boris Johnson Dışişleri Bakanlığından, David Davis de Brexit Bakanlığı’ndan istifa etmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum