İngiltere Savunma Bakanı: “Umuyorum ki Rusya dün geceden ders çıkaracak”

ingiltere-savunma-bakanligi-aciklamasi.jpg

İngiltere Savunma Bakanı Fallon, Rusya’nın Şayrat Askeri Üssü’ne yönelik ABD operasyonundan ders çıkarması ve Suriye üzerindeki nüfuzunu kullanarak rejimin katliamlarını durdurması gerektiğini söyledi.

İngiliz basınına açıklamalarda bulunan İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, İngiltere’nin ABD operasyonuna tam destek verdiğini vurguladı.

Fallon, “sınırlı ve yerinde” olarak nitelendirdiği operasyonun ABD’nin kimyasal saldırıda kullanıldığına inandığı uçak ve teçhizatı hedef alacak ve Esad’ı gelecekte kimyasal saldırı düzenlemekten caydıracak şekilde tasarlandığını ifade etti.

Suriye yönetiminin sivillere yönelik saldırılarına da değinen Fallon, “Bunu durdurabilecek olan bizler değiliz. Eğer isterse, Esad yönetimi üzerinde nüfuzu olan Rusya bu savaşa bir son verebilir. Umuyorum ki Rusya dün geceden ders çıkaracak ve bu katliamları durdurmak için Esad üzerindeki nüfuzunu kullanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Esad’in kimyasal silah kullanarak uluslararası hukuku çiğnediğini belirten Fallon, eyleme geçilmezse masum sivillerin kimyasal gazla ölmeye devam edeceğini belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum