İngiltere Merkez Bankası’ndan blockchain adımı

BoE.jpg

İngiltere Merkez Bankası (Bank of England) bankacılık ve ticaret sisteminin ödeme kısmında yapacağı geliştirmelerle, blockchain teknolojisini desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Fintech merkezi olma hedefiyle yola çıkan İngiltere, bankacılık ve ticaret sisteminde kısa zamanda köklü değişikliklere gidiyor. Fintechistanbul.org’da yer alan habere göre, bankanın amacı, dağıtık defter teknolojisi kullanan fintech firmalarına ulaşmak. Boe 2020 yılına kadar kurulacak olan yeni sistemin siber saldırılara karşı güçlü bir yapı olmasını ve banka hizmetlerinden çok daha fazla kurumun faydalanması amaçlıyor.

HEDEF ÖNCÜ FINTECH MERKEZİ OLMAK

BoE geçtiğimiz Mart ayında, blockchain kullanan firmalarla anlaşma yolunda ciddi bir ilerleme kaydetti. Gerçek Zamanlı Brüt Hesap Kapatma Sistemi’nin (RTGS) önerilen revizyonunda ne gibi değişikliklerin gerektiğini görmek için, bu teknolojiye ağırlık veren birkaç firmayı kavram kanıtı için seçti. RTGS, 500 milyar pound değerindeki alım satım işlemlerini ele alıyor ve bu rakam İngiltere’nin senelik ekonomik çıktısının neredeyse üçte birine denk geliyor. İngiltere hükümetinin, ülkeyi ödeme ve blockchain inovasyonlarında öncü bir fintech merkezi olarak görmek istemesi, değişimin en kuvvetli itici gücünü oluşturuyor. BoE ödeme teknolojileri alanında güncel kalabilmek için, fintech firmaları ile çalışmayı sürdürecek gibi görünüyor. Bankacılık sisteminin ve RTGS’nin revizyona gidecek olmasının en büyük sebeplerinden biri de, Ekim 2014’te sistemin tecrübe ettiği büyük kesinti olmuştu. BoE rekabet ve inovasyonların artması için bu sistemin kullanılmasını kolaylaştırmak istiyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum