IMF`den Avrupa ülkelerine uyarı

imf-den-flas-turkiye-aciklamasi_191830f16d3b6e940d7bfff85995ffc3c.jpg

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) üst düzeyli bir yetkilisi, gelişmekte olan Avrupa ülkelerinin karşılaştığı ve giderek artan ekonomik sorunların, geçtiğimiz onlarca yıllık süreçte elde edilen siyasi gelişmelerin etkisini yok edebileceğini söyledi.

IMF Avrupa Dairesi Başkanı Poul Thomsen, Orta ve Doğu Avrupa’nın ekonomik potansiyelinin son 10 yılda yarıya indiğini ve bu bölge ülkelerindeki vasıflı işçilerin dışarı akmasının da giderek ağırlaşan bir sorun olduğunu söyledi.

Thomsen Dubrovnik’te katıldığı bir konferansta, bölge hükümetlerinden bazılarının, Avrupa entegrasyonunun yararından kuşku duymaya başladıklarını belirtti.

On yıldır kriz ve ekonomik zorluklar yaşayan Avrupa’nın büyük Batılı üyeleri ile Doğu’daki çevre üyeleri arasındaki yakınlaşmanın zayıfladığı, hatta durduğu bile söylenebilir.

Bu durum bazı ülkelerde ağır ekonomik ve siyasi reformların geçerliği konusunda soru işaretleri yaratıyor.

Thomsen, “Bu vesile ile hepimiz şunu hatırlamalıyız: Yönetişim ve kurumsal ilerleme kaçınılmaz değildir; böyle bir ilerlemeyi önlenemez bir sonuç, devamlı bir evrim olarak kabul etmemeliyiz. Çünkü bu doğru değildir” dedi.

“BİZ İLERLEDİKÇE, KARŞIDAN GELEN RÜZGARLAR DAHA DA SERTLEŞECEK.”

IMF’nin, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkelerde yürüttüğü programların başkanlığını yapan Thomsen, komünizmden çıktıktan sonra Orta ve Doğu Avrupa’yı saran olumlu küresel büyüme ortamının tekrarının beklenmemesi gerektiğini belirtti.

Bölgeden vasıflı işçilerin Batı Avrupa’ya akması ciddi bir sorun olmaya devam ediyor. IMF’nin tahminlerine göre son on yıllarda 20 milyon kişi Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden Batıya gitti. Bu sayı, bölge nüfusunun yaklaşık yüzde 5-6’sı arasında.

Macar imalat şirketlerinin yarısı, Polonya imalat şirketlerinin de dörtte biri, işçi sıkıntısından üretimin düştüğünü ve yatırımların daraldığını söylüyorlar.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum