Fransa’da sokaklar karıştı

fransa.jpg

Fransa’da hükümetin yapmayı planladığı özelleştirmeyi protesto etmek üzere bugün binlerce insan sokağa indi.

Bugün Fransa’da demiryolu çalışanlarına destek için sokağa inen özelleştirme karşıtları ile birlikte öğrenciler de gösterilere katılım sağladı. Öğrencilerin arasına karışan bazı yüzleri maskeli kişiler ise iş yerlerini kırıp tahrip etti.

Fransa’nın 50’den fazla kent ve kasabasında başlayan protestolar bugün daha yoğun şekilde devam etti. Hükümetin yapmayı planladığı özelleştirmeye karşı direnen demiryolu çalışanlarının yanı sıra hava limanlarının da özelleştirmesinin kabul edilemez olduğunu belirten göstericilerin hedefinde sadece Cumhurbaşkanı Macron ve hükümeti vardı. Hava şartlarının da elverişli olmasını fırsat bilen göstericiler, sabah saatlerinde başkent Paris’in banliyölerinde buluştu ve öğleden sonra is başkentin merkezi Montparnasse meydanında toplanarak Place İtalie’ye doğru yürüşe geçti.

Fransız polisi bazı sokak ve caddelerin girişlerini tuttuğu ve göstericilerin çıkacak olaylar sonrasında ara sokaklara kaçmalarını önleme tedbiri aldığı görüldü. Geçtiğimi günlerde Fransa Ulusal Meclisi’nde salt çoğunlukla kabul edilen demiryolları için yapılması planlanan özelleştirmenin kabul edilmesinin ardından göstericilerin tek ümidinin Senato’ya kaldığı belirtilirken, Senato’nun bugüne kadar Ulusal Meclis’te kabul edilen birçok yasayı veto etmesininde göstericilere büyük cesaret verdiği söyleniyor. Pek çok göstericinin açtığı pankartlarda “Ümidimiz Senato” ifadelerinin de yer alması buna işaret olarak gösteriliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum