Euro Bölgesi`nde enflasyon yüzde 1.3 oldu

f_01_218421373317.jpg

Euro bölgesi enflasyonu, Avrupa Merkez Bankası parasal teşvikten çıkma görüşmelerine hazırlanırken Temmuz ayında yüzde 1.3 seviyesinde kaldı.

Euro bölgesinde enflasyon, politika yapıcılar parasal teşvikten çıkma görüşmelerine hazırlanırken Avrupa Merkez Bankası’nın hedefinin bir hayli altında kaldı.

Eurostat’ın Pazartesi günü açıkladığı veriye göre, Euro bölgesinde tüketici fiyatları, Temmuz ayında bir önceki aya göre değişim göstermeyerek yıllık düzlemde yüzde 1.3 arttı. Gıda ve enerji gibi volatil bileşenlerden arındırılmış çekirdek enflasyon, yüzde 1.2’ye ilerleyerek üç ayın en yüksek seviyesine geldi.

Veri, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin, enflasyonun gelecek aylarda Haziran ayındaki seviyesinde kalacağı tahminini ve bölge ekonomisinin ilerleme kaydetmesine rağmen kendi kendini sürdürebilir bir trendin henüz oluşmadığı değerlendirmesini doğruladı. Politika yapıcılar, Avrupa Merkez Bankası’nın politikasının gidişatını görüşmek üzere sonbaharda düzenlenecek toplantıya hazırlanıyor.

Bölgede işsizlik oranı ise Haziran ayında yüzde 9.1’e gerileyerek yüzde 9.2’lik beklentilerden az geldi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum