Brexit otomobil satışlarını vurdu

ihracati-otomotiv-se-fefd5f3b9bf174e42b0d.jpg

İngiltere’de otomobil satışları, bu yılın temmuz ayında 2016’nın aynı ayına kıyasla yüzde 9,3 azalarak 162 bin seviyesine düştü. Ülkede Brexit sürecine ilişkin belirsizlikler otomotiv sektörünü olumsuz etkiliyor.

İngiliz Motorlu Araç Üreticileri Topluluğu’ndan (SMMT) yapılan açıklamaya göre, ülkede yeni otomobil satışları temmuzda bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 9,3 azalarak 161 bin 997’ye geriledi.

Yılın ilk 7 ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2 küçülen sektör, 1 milyon 563 bin 808 adet satış gerçekleştirdi.

SMMT açıklamasında, İngiliz otomotiv pazarının temmuz ayı itibarıyla dördüncü kez daraldığı belirtilerek, ülkenin Avrupa Birliği’nden çıkış sürecine (Brexit) ilişkin belirsizliklerin artmasının otomotiv sektörünü olumsuz etkilediği vurgulandı.

SMMT Üst Yöneticisi Mike Hawes ise konuya ilişkin değerlendirmesinde, tüketici ve iş dünyası güvenindeki azalmanın otomotiv piyasasındaki araç talebini etkilediğine işaret ederek, “İngiliz hükümetinin acilen Brexit’e ilişkin olarak harekete geçerek sağlam bir plan sunması gerekiyor.” yorumunu yaptı.

Öte yandan İngiliz hükümeti, geçen ay 2040 yılından itibaren benzin ve dizelle çalışan araçları satışının yasaklanmasının planlandığını açıklamıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum