Avrupa’da istihdam ikinci çeyrekte arttı

ab.jpg

Euro Bölgesi ve Avrupa Birliği’nde, mevsimsellikten arındırılmış istihdam yılın ikinci çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 artış gösterdi.

Avrupa İstatistik Ofisinin verilerine göre, para birimi olarak avroyu kullanan 19 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış istihdam, yılın ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe kıyasla yüzde 0,4 yükseldi. İstihdam, geçen yılın ikinci çeyreğine kıyasla da yüzde 1,5 artış gösterdi.

28 üye ülkeden oluşan AB’de de mevsimsellikten arındırılmış istihdam, ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre yüzde 0,4, geçen yılın ikinci çeyreğine kıyasla da yüzde 1,4 artış kaydetti.

AB’de ikinci çeyrekte mevsimsellikten arındırılmış rakamlarla istihdam edilenlerin sayısı 238,9 milyon olurken, bunun 158 milyonu Euro Bölgesi’nde yer aldı.

İstihdam edilen kişi sayısı, her iki bölge için de şu ana kadarki en yüksek seviyeye ulaştı.

İstihdam en fazla Estonya ve Malta’da arttı

AB ülkeleri arasında ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe kıyasla istihdamda en fazla artış yüzde 1,3 ile Estonya ve Malta’da gerçekleşmiş oldu. Estonya ve Maltayı, yüzde 1,2 ile Polonya, yüzde 1 ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve yüzde 0,9 ile Lüksemburg izledi.

İstihdamda çeyrek bazda en fazla azalışın olduğu ülkeler ise yüzde 0,3 ile Letonya, Portekiz ve Romanya oldu.

Avrupa’nın lokomotif ekonomisi olarak da adlandırılan Almanya’da istihdam, ikinci çeyrekte ilk çeyreğe kıyasla yüzde 0,2 arttı. Aynı dönemde istihdam Fransa’da yüzde 0,1, İtalya’da yüzde 0,5, İspanya’da yüzde 0,7 ve Birleşik Krallık’ta yüzde 0,1 artış sağladı.

Bu yılın ikinci çeyreğinde 2017’nin aynı dönemine kıyasla istihdam ise Almanya’da yüzde 1,4, İtalya’da yüzde 0,9, Fransa’da yüzde 0,8, İspanya’da yüzde 2,2 ve Birleşik Krallık’ta yüzde 1 arttı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum