Almanya hükümeti otomotiv devleri ile buluşacak

Alman-Otomotiv-Markalari.jpg

Alman hükümeti otomotiv sektörü ile bugün bir araya geliyor.

Alman hükümeti bugün otomotiv sektörü yöneticileriyle Berlin’de bir araya gelecek. Hükümetin çağrısı ile yapılacak bu acil toplantıya Volkswagen, Daimler ve BMW CEO’ları katılacak.

Toplantıda CEO’lar, yaşanan emisyon skandalına karşın dizel araçların bir geleceği olduğu konusunda bakanları ve eyalet liderlerini ikna etmeye çalışacaklar.

Dizel araçlara yasak getirilmesinden kaçınma konusunda siyasilerin desteğini isteyen araç üreticileri, mevcut araçlarda yapılacak yenilemeler ile yarattıkları kirliliğin azaltılmasını sağlama
konusunda istekliler.

Alman otomobil üreticilerinin elektrikli araç piyasasında Tesla ve Nissan Motor ile aynı rekabet şartlarına ulaşmak için zamana ve bu zamanı elde etmek için dizel araç üretimine devam etmeye ihtiyaçları var. Merkel hükümeti de çevre kirliliği konusunda eleştirileri engelleyecek adımlar atarken 800 bin kişiye istihdam sağlayan otomotiv sektörünü tehlikeye atmaktan kaçınmaya çalışıyor.

Alman otomotiv sektörünün lobi kuruluşu VDA’nın Başkanı Mathhias Wissmann, “Üreticiler hava kalitesinin iyileştirilmesi için üzerlerine düşeni yapacaklar. Dizel, iklimin korunması kadar Almanya’nın refahı için de çok önemli” diye konuştu. VDA, dizel araçların nitrojen oksit salınımlarını ortalamada en az yüzde 25 azaltması öneriyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum