Almanya ABD ve İran’a itidal çağrısında bulundu

1024777888.jpg

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas sözlerinde, ABD’nin 2016 yılında İran’la yapılan nükleer anlaşmayı tek taraflı iptal etmesine karşılık “Nükleer anlaşma bizim için hala geçerlidir.” diyerek ABD ile farklı görüşte olduklarını ifade etti.

Passauer Neue Presse gazetesine açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Maas, “Anlaşma mükemmel değil, ama kesinlikle bir anlaşmanın olmamasında çok daha iyidir.” diyerek anlaşmadan yana olduklarını belirtti. Ülkelerin tehdit diliyle bir yere varamayacağını ifade eden Bakan Maas, çatışmanın tırmanmaması için itidal çağrısı yaptı.

İran’a karşı başlatılan yaptırımların kötü neticeler meydana getireceğini vurgulayan Maas, “İran’ın izolasyonu radikal ve köktenci güçleri artırabilir” dedi. “İran’daki kaos, Irak veya Libya’da yaşadığımız gibi zaten sorunlu bir bölgeyi daha da istikrarsız hale getirecektir. Biz anlaşmanın devam etmesi için mücadele ediyoruz. Bu anlaşma bizim güvenliğimiz çok önemlidir çünkü o bölgede güvenlik ve şeffaflık sağlamaktadır. Neticede İran bizim için uzakta olan Avrupa’nın komşusudur. Kim bu bölgede yeni bir rejim umut ediyorsa daha büyük problemlerle karşılaşabilir” dedi.

Kaynak: İHA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum