Trump’tan yeni vergi hamlesi

394593.jpg

ABD Başkanı Trump, ticaret politikası alanında taviz almak için üzerinde baskı kurmaya çalıştığı Çin’den ithal 200 milyar dolarlık ürüne yüzde 25 oranında gümrük vergisi getirmeyi planlıyor.

Beyaz Saray’ın planın ayrıntılarını bugünden itibaren açıklamaya başlayacağı tahmin ediliyor. Konuya hakim bir kaynak, gümrük vergisinin en başta yüzde 10 olarak belirlendikten sonra yüzde 25’e yükseltilebileceğini belirtti.

Gümrük vergisini artırma tasarısı, kamunun görüşüne açıldıktan birkaç hafta içinde aktif hale getirilebiliyor. Ancak gündeme gelmesi dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret anlaşmazlığında gerilimin tırmanacağını gösteriyor.

Gümrük vergisi getirilecek ürünler arasında gıda, kimyasallar, çelik, aluminyum ve tüketici ürünleri bulunuyor.

İLK ADIM TEMMUZ AYINDA ATILDI

ABD temmuz ayının başında, Çin’den ithal edilen 34 milyar dolar tutarındaki ürünlere yönelik ek gümrük vergisi uygulamasını resmen devreye almıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin mallarına getirdiği ek gümrük vergisinin, diğer ülkeler için de aldığı vergi artırımından meydana gelen zararlarını karşılama amacıyla verildiğini ifade etmişti.

‘ÇİN CEVAP VERECEK’

Çin Dışişleri bakanlığı sözcüsü Geng Shuang ise, Pekin’in alevlenen gerginliği soğutmak adına ‘diyalog ve istişare’ yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Öte yandan Geng, “Amerika Birleşik Devletleri durumu tırmandırmaya yönelik başka önlemler alırsa, Çin kesinlikle cevap verecek” ifadelerini de sözlerinden eksik etmedi.

Olası önlemlerle ilgili herhangi bir ayrıntı paylaşmayan Geng, Çin’in ‘meşru ve kanuni hak ve menfaatlerimizi korumaya kararlı olduğunu’ ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum