Trump’tan Brezilya ve Arjantin’e çelik ve alüminyum tarifesi açıklaması

trump-tariffs.jpg

Mandatory Credit: Photo by Jacquelyn Martin/AP/REX/Shutterstock (10072680t) President Donald Trump holds up examples of tariffs, in the Cabinet Room of the White House in Washington Trump, Washington, USA - 24 Jan 2019

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden paylaştığı iletide Brezilya ve Arjantin’den ithal edilen çelik ve alüminyumda tarifelerin uygulamaya alındığını belirtti.

Trump, “Brezilya ve Arjantin para birimlerinde çok büyük bir değer kaybı yaptılar ve bu bizim çiftçilerimiz için iyi değil. Şu andan itibaren bu ülkelerden ABD’ye gelen tüm çelik ve alüminyumda tarifeleri yeniden geçerli hale getiriyorum.” dedi.

“Diğer ülkelerin kendi paralarını güçsüzleştirerek güçlü dolardan faydalanmamaları için” Fed’e harekete geçme çağrısında bulunan ABD Başkanı, bunun imalatçılar ve çiftçilerin ürünlerini adil bir şekilde ihraç etmeleri için durumu çok zor bir hale getirdiğini belirtti.

Fed’e yönelik olarak “Faizleri düşür, politikayı gevşet” diyen Trump, “ABD piyasaları 1 Mart 2018’deki tarife açıklamasından bu yana yüzde 21 artıda ve ABD’ye çok miktarda para giriyor (Bir kısmı Çin tarafından hedef alınan çiftçilerimize gidiyor.)” şeklinde görüş bildirdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum