Trump’ın konuşması BM Genel Kurulu’nu güldürdü

1030216439.jpg

BM 73. Genel Kurulu’na hitap eden Trump, konuşmasına ”İki yıldan kısa bir sürede, yönetimim ülkemizin tarihinde neredeyse her yönetimden daha fazlasını başardı.” diyerek başladı.

Trump’ın bu ifadesi BM Genel Kurulu’nda gülüşmelere neden oldu. Trump ise gülümseyerek ”Bu tepkiyi beklemiyordum ama sorun yok diyerek” konuşmasına devam etti.

ABD’nin Kuzey Kore ile yürüttüğü nükleer görüşmeleri değerlendiren Trump, ”Kuzey Kore lideri Kim’e cesareti ve attığı adımlar için teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Trump, Kuzey Kore tam anlamıyla nükleer silahsızlanana kadar yaptırımların uygulanmaya devam edeceğini söyledi.

New York’taki BM Genel Kurulu’nda ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aynı gün yaptıkları konuşmalar, Ankara-Washington hattındaki gerilimin sürdüğünü ortaya koydu. Trump konuşmasında en çok Suriyeli mülteciyi kabul eden Türkiye’yi es geçip, uzun uzun Ürdün’ün Suriyeli mülteciler yaptıklarını övdü. Erdoğan ise BM konuşmasının büyük bölümünü kimi zaman isim vermeden, kimi zaman da doğrudan seslenerek, ABD’nin Suriye, Kudüs, vergi yaptırımları ve FETÖ politikalarına yüklendi.

Suriye’deki trajedinin ise içler acısı olduğunu söyleyen Trump, Suriye’de rejime kimyasal silah uyarısında da bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Esad rejiminin kimyasal silah kullanması durumunda ABD’nin harekete geçeceği uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Trump’tan sonra yaptığı konuşmasında Türkiye’nin Suriyeliler için yaptıklarına özel vurgu yaptı. Erdoğan, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar için bugüne kadar 32 milyar dolar harcadığını belirterek, “Buna karşılık dışarıdan aldığımız destek, uluslararası kuruluşlardan 600 milyon dolar, AB’den de şu ana kadar fiilen verilen tutar 1,7 milyar Euro düzeyindedir” dedi. Erdoğan, Türkiye’nin “Avrupa başta olmak üzere dünyanın büyük bir mülteci akınına uğramasının önüne geçtiğini” de belirterek, “Türkiye’ye daha fazla destek verilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum