Trump’ın atamaları, Fed’de belirsizliği artırabilir

391860.jpg

ABD Merkez Bankası’nda (Fed) art arda yaşanan istifalar, bankanın yönetiminde son 80 yılı aşkın sürenin en büyük değişimine yol açabilir. ABD Başkanı Donald Trump’a Fed’i yeniden şekillendirme şansını sunan bu durumun, bankanın para politikasına ilişkin belirsizliği artırabileceği öngörülüyor.

Fed Yönetim Kurulu’ndaki boş koltuk sayısı, Başkan Janet Yellen’in halefi Jerome Powell’a göreve başlar başlamaz bankadan tamamen ayrılacağını açıklamasıyla dörde yükseldi.

Trump, Fed yönetim kurulundaki beş ismi belirleyebilir

Mevcut boşlukların Beyaz Saray’ın adaylarıyla doldurulacak olması, Fed’in yedi üyeden oluşan yönetim kurulundaki beş ismin Başkan Trump tarafından seçilebileceği anlamına geliyor. Trump yönetimi, halihazırda Randal Quarles’i Fed’in Bankalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı yaparak ilk atamasını gerçekleştirdi.

Piyasa aktörleri, Trump’a Fed’in yönetimini yeniden şekillendirme imkanı tanıyan bu durumun, bankanın gelecek dönemdeki para politikasını ve finansal regülasyonları nasıl etkileyeceğini tartışmaya başladı.

Beyaz Saray’ın Fed adaylarını, regülasyonların gevşetilmesini destekleyen kişiler arasından seçeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Öte yandan, tercih edilecek isimlerin para politikası açısından nasıl bir profile sahip olacağı belirsizliğini koruyor.

Buna karşın, Trump’ın aday göstereceği isimlerin, Fed’in para politikasında 2032’ye kadar söz hakkına sahip olacak olması, boş koltukları kimlerin dolduracağına yönelik merakı tetikliyor.

Başkan’ın potansiyel Fed adayları

ABD basınına son günlerde yansıyan sızıntılar, Beyaz Saray’ın Fed’deki boş koltukları doldurmak için harekete geçtiğine işaret ediyor.

Buna göre, Başkan Trump, Stanley Fischer’ın istifasıyla geçen ay boşalan başkan yardımcılığı için Allianz’ın Başekonomi Danışmanı Muhammed El Erian’ı değerlendiriyor.

Ayrıca, Fed Başkanlığı için adı geçen adaylardan Stanford Üniversitesi Ekonomi Profesörü John Taylor, George W. Bush’un Başekonomi Danışmanı Glenn Hubbardve Kansas Bankalar Komisyonu Üyesi Michelle Bowman gibi isimlerin bankanın yönetim kurulu için düşünülen diğer isimler arasında olduğu iddia ediliyor.

Buna karşın, Trump yönetiminin şu ana kadar diğer Fed adaylarını ne zaman açıklayacağına dair sinyal vermemesi ve Senato’nun onay sürecine yönelik belirsizlik atamaların çok hızlı gerçekleşmeyebileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Trump, eğer Fed’deki boş koltukları Kasım 2018’de yapılacak ara seçimlere kadar dolduramaz ve Demokratlar seçimlerde Senato’nun kontrolünü ele geçirirse, Fed atamaları açısından selefi Barack Obama’nın kaderini paylaşabilir.

Obama’nın Fed’in Yönetim Kurulu’ndaki boşluklar için aday gösterdiği isimlerden ikisi Cumhuriyetçi Parti’nin kontrolüne geçen Senato tarafından reddedilmiş ya da oylanmamıştı. Dolayısıyla, yönetim kurulunda, eski Başkan Yardımcısı Fischer ve Yellen’in istifaları öncesinde de iki üye eksikti.

Eğer Trump yönetimi, Fed adaylarının atamalarını gelecek yıl içinde gerçekleştirebilirse, bu bankanın yönetiminde 1936’dan bu yana bir yıl içinde yaşanan en büyük değişim olacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum