Trump’a Çin ziyaretinde Goldman Sachs’ın CEO’su eşlik edecek

gettyimages-630631450.jpg

Çin'de yayınlanan bir dergide Trump "Yılın Kişisi" ibaresiyle kapakta yer alıyor (29 Aralık 2016) / (Fotoğraf: GREG BAKER/AFP/Getty Images)

Çin Uluslararası Radyosu Son günlerde gündemi bir hayli meşgul eden Trump’ın Asya gezisine birçok iş insanı ve ekonomist de katılıyor. Bunlardan yalnız Çin ziyaretine katılacak olan Goldman Sachs CEO‘su Lloyd Blankfein, Çin ile ABD arasındaki ilişkinin dünyanın en önemli ilişkisi olduğunun özellikle altını çiziyor.

Trump, 14 Kasım Cuma gününden itibaren Çin‘de bulunacak. ABD Başkanı, Asya turunda, Çin dışında Japonya, Güney Kore, Vietnam ve Filipinler’i de ziyaret edecek.

“Çin, Bu Ortamda Bir İstikrar Adası”

Beyaz Saray’a göre, bu gezinin en önemli başlığı “ekonomik işbirliği” olacak. Trump’ın Vietnam ziyareti sırasında Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesinde de hazır bulunması bekleniyor.

Çin‘e Birleşik Devletler başkanından önce gelen Blankfein, verdiği demeçte, havalimanına iner inmez Çin‘den etkilendiğini ve kendileri ile karşılaştırıldığında, ABD’nin altyapı eksikliklerini fark ettiğini açıkladı. CEO, “Çin‘e güven çok fazla; çevrenize baktığınızda dünyanın birçok yerinde çok sayıda istikrarsızlık görür ve iç karartıcı siyasetlerle muhatap olursunuz. Çin, bu ortamda bir istikrar adası gibi” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum