Trump ve Cumhuriyetçiler tecavüz haberi ile gündemde

5bafe2d82269a21058e395ae.jpg

ABD’de Anayasa Mahkemesi’ne atanacak yargıç nedeniyle muhalefetteki Demokratlar ile Trump’ın Cumhuriyetçileri arasında şiddetli bir kavga yaşanıyor. Trump’ın yargıç adayı Brett Kavanaugh gençliğinde bir kadına tecavüz girişimiyle suçlanıyor. Demokratlar ise yargıcı engellemek. Çünkü Kavanaugh seçilirse Yüksek Mahkeme daha da sağa yanlı olacak.

Bir yanda kasım ayındaki seçimler öncesinde Anayasa Mahkemesi’ne (Yüksek Mahkeme) muhafazakâr bir yargıç atamayı kendisine en önemli siyasi hedeflerden biri olarak koyan bir başkan. Onun aday gösterdiği muhafazakâr, aile babası, başarılı bir yargıç. Öte yanda o yargıcın kendisine lise yıllarında tecavüze kalkıştığını iddia eden psikoloji profösürü bir kadın ve başkaca taciz iddiaları. Açılan eski defterler, yargıcın geçmişini didik didik eden muhalif senatörler. Ve ortaya çıkan Hollywood senaryolarını aratmayacak bir gerilim.

YALAN MI?, GERÇEK Mİ?

ABD işte günlerdir bu kavgayı gündeme taşıyor. Prof. Christine Blasey Ford (51), bizzat perşembe günü Senato’nun Adalet Komisyonu’nda yeminli ifade vererek ABD Başkanı Trump’ın Yüksek Mahkeme’ye yargıç adayı gösterdiği Brett Kavanaugh’ın lise yıllarında alkollüyken kendisine tecavüz girişiminde bulunduğunu anlattı. Yine Senato’da ifade veren Kavanaugh ise ‘yalan’ diyerek iddiaları reddetti. Kavanaugh, suçlamaları kendisine yönelik ‘hesaplı ve organize bir siyasi darbe’ olarak niteledi. Tartışma bir anda ABD’deki siyasi fay hatlarını da ortaya çıkardı. Muhalifler ‘Kava Nope’ diye pankart açıp ‘Kavanaugh ile olmaz’ diye protestolar düzenlerken Trump yanlıları ise atamaya tam destek verdi.

 

FBI DURUMA EL KOYDU

Cumhuriyetçi Senatör Lindsay Graham ise “İstediğiniz bu adamın hayatını mahvetmek, bu koltuğu açık tutmak ve 2020’de kazanmayı umut etmek” diye konuştu. Ancak Senato’dan emekli olmaya hazırlanan Cumhuriyetçi Jeff Flake’in yargıç için FBI soruşturması istemesi Kavanaugh karşıtlarını umutlandırdı. Bu kadar tepki üzerine geri adım atmak zorunda kalan Trump da Kavanaugh hakkında sınırlı soruşturma için FBI’a bir hafta süre tanıdı. Kavanaugh’ın atama için Senato’dan onay alması gerekiyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum