Trump Latin Amerika gezisini iptal etti

trump-latin-amerika-gezisini-iptal-etti_aa1b81b.jpg

Beyaz Saray’dan bugün gelen açıklamada, Suriye’deki kimyasal silah kullanımına ilişkin gelişmeleri takip etmek isteyen ABD Başkanı Donald Trump’ın Latin Amerika gezisini iptal ettiğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders tarafından bugün yapılan açıklamalarda, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’de cumartesi günü yaşanan kimyasal silah kullanımına ilişkin Amerikan’ın tepkisini ve dünyadaki gelişmeleri takip etmek için Cuma günü çıkacağı Latin Amerika gezisini iptal ettiğini belirtti. Sanders, “Başkan Trump başlangıçta planlandığı gibi Peru’nun başkenti Lima’da gerçekleştirilecek olan 8’inci Amerika Zirvesine katılmayacak ve Colombiya’nın başkenti Bogota’ya gitmeyecek. Başkanın talebi üzerine, başkan yardımcısı onun yerine Güney Amerika gezisine katılacak. Başkan, Suriye’ye karşı Amerikan tepkisini izlemek ve dünyadaki gelişmeleri takip etmek için ye Suriye’ye Amerikan’ın tepkisini denetlemek ve dünyadaki gelişmeleri izlemek için ABD’de kalacak” ifadelerini kullandı.

Askeri liderler ve yabancı liderler ile birlikte Suriye’de hafta sonu gerçekleştirilen saldırıya tepki gösteren Trump, bu konu hakkında kararın da bir kaç gün içinde verileceğini belirtti.

Trump’ın Güney Amerika gezisi ABD başkanı olarak gerçekleştirdiği ilk ziyaret olacaktı. Trump’ın her iki ülkedeki temaslarında ABD ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki ekonomik, kültürel ve tarihi bağların güçlendirilmesi üzerine atılacak adımların konuşulacağı ve Trump’ın bölgesel güvenliği ilgilendiren konuları da masaya getireceği belirtilmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum