Trump Çin’e ek vergi öncesi iş adamlarını dinleyecek

trump.jpg

ABD Başkanı Donald Trump’ın 200 milyar dolar değerindeki Çin menşeili ürünlere ek gümrük vergisi için geri sayım devam ederken Amerika’nın önde gelen teknoloji ve perakende şirketleri son dakika itirazında bulundu.

Perşembe günü Cisco, Hewlett-Packard ve diğer teknoloji şirketleri ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthiz’e yönetimi daha fazla gümrük vergisinden vazgeçmeye çağıran bir mektup gönderdi.

İş adamları, telekomünikasyonda vergilerin artmasıyla yönetimin internete erişim maliyetini yükselteceğini ve yeni kablosuz teknolojilerin yayılmasını yavaşlatacağını söyledi.

Ulusal Perakendecilik Federasyonu ve 150 örgüt ise Lighthiz’e ayrı bir yorumda, imalatçıların ve özellikle KOBİ’lerin hızla ayarlama yapamadıklarını ve şu ana kadarki tarifelerin de herhangi bir anlamlı imtiyaz getirmediğini söyledi.

Federasyon, yönetimin Çin’e ek gümrük tarifesi adımlarından vazgeçmesini ve yeni bir müzakereye başlaması gerektiğini belirtti.

Ayrıca, kısasa kısas tarifelerin zarar verici olduğu ve şu ana kadar sadece Amerikan şirketler, çiftçiler, ithalatçılar, ihracatçılar ve tüketicilerin maliyetlerini artırdığı ifade edildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum