Salgın ABD’yi ikiye böldü

news_4e0283083270e76e17bc7af28f466cbc-750X422.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) tespit edilen Covid-19 vakalarının sayısı 5 milyona yaklaşırken salgın ABD’yi ikiye böldü. Vatandaşların bir kısmı salgını görmezden gelirken, bir kısmı da salgınla mücadele önlemlerine büyük önem veriyor.

Önceki gün ülkedeki Güney Dakota eyaletinin Sturgis kentinde Motosiklet Festivali başladı. 10 gün sürecek festival sırasında, yaklaşık 250 bin kişinin kente akın etmesi bekleniyor. Festival, salgının ortaya çıkmasının ardından ABD’de düzenlenen en büyük çaplı etkinliklerden biri.

Güney Dakota Valisi Kristi Noem, Motosiklet Festivali’nin Sturgis kentindekilere büyük kazanç getireceğini belirterek, kent sakinlerini festivale katılmaya teşvik etti.

Sturgis kentine gelen motosikletçiler de salgına karşı alınan tedbirleri ihmal edenlerden. Jim Busch isimli bir motosikletçi, “Salgından dolayı ortaya çıkan gerginlik, bazı insanlar tarafından kasten yaratıldı. Bu, tamamen bir komplo. Salgının perde arkasında kesinlikle gizlenen bir şeyler var.” diye konuştu.

Ancak, Sturgis kentindeki vatandaşlar, can güvenlikleri konusunda endişeli. Sağlık uzmanları, ülkenin dört bir yanından gelen motosikletçilerin kente virüs taşıyacağını ifade ediyor.

Salgını hiçe sayan motosikletçilerin aksine, ABD’deki öğretmenler salgınla mücadeleye büyük önem veriyor. Güz eğitim döneminin yeniden açılmasını protesto etmek isteyen çok sayıda öğretmen sıra dışı bir yöntem tercih ederek ölüm ilanlarını okudular.

Florida eyaletinden gelen Öğretmen Whitney Reddick, ölüm ilanını okurken, “7 Ağustos 2020 tarihinde, Florida eyaletinin Jacksonville kentindeki bir hastanede yatan Whitney Reddick, solunum cihazına bağlıyken aramızdan ayrıldı.” ifadesini kullandı.

Salgın ABD’li vatandaşları ikiye ayırdı. The Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, salgını bir siyasi komplo olarak nitelendiren sayısız vatandaş, salgınla ilgili bilimsel verileri reddederek, Beyaz Saray’ın durumun sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini düşünüyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum