“Rusya ile bağlantı skandalı”, Trump’a fırlatılan ok mu?

180731195821-03-trump-tampa-rally-0731-super-tease.jpg

ABD’yi Twitter üzerinden yönetmeyi tercih eden Donald Trump, önceki gün paylaştığı bir mesajla yine dünyanın gündemine oturdu. Trump, mesajında en büyük oğlu Donald Trump Jr. hakkında ABD basınında çıkan haberlerin “son derece asılsız” olduğunu savundu. Dahası, oğlunun 2016 yılında Trump Tower binasında bir Rus kadın avukatla görüştüğünü ve bunun Trump’ın siyasi rakiplerine ait istihbarat bilgileri elde etmeyi amaçladığını açıkça inkâr etti. Trump, söz konusu görüşmenin, meşru ve siyaset kulvarında sıradan bir eylem olduğuna dikkati çekti.

Nitekim New York Times gazetesinin 2017 yılında mevzubahis görüşmeyi kamuoyuna duyurduğu dönemde Trump’ın büyük oğlu bir açıklama yapmış ve görüşmede yetim çocukların bakımına ilişkin bir projenin ele alındığını savunmuştu. Trump’ın büyük oğlu, ABD Kongresi’nde düzenlenen oturuma katılarak seçim kampanyasının Rusya ile uzaktan yakından hiçbir ilişkisi olmadığını vurgulamıştı. Ancak, büyük oğlunun bu açıklamayı yapmasının üzerinden 13 ay geçtikten sonra Trump’ın kendisi oğlunun açıklamasını yalanladı ve Rus avukattan seçimdeki rakipleriyle ilgili bilgi edinmeye çalıştığını kabul etti. Bu gelişmeler, ABD’de şok etkisi yarattı. Dünyanın en büyük siyaset danışmanlık şirketi Eurasia Grubu Başkanı Ian Bremmer, yaptığı değerlendirmede, ya Trump’ın ya da büyük oğlunun yalan söylediği yönünde tahminde bulundu.

Aslında, Trump Tower binasında iki yıl önce gerçekleşen görüşme, ABD Adalet Bakanlığı’nın görevlendirdiği özel savcı Robert Mueller’in “Rusya ile bağlantı skandalı” soruşturmasının önemli bir parçası. ABD’de dönem ortası seçimlerin gittikçe yaklaştığı bir dönemde, adı geçen soruşturmanın da sonuna yaklaşılıyor. Washington Post gazetesi, CNN ve AP gibi ABD’nin ana akım medya kuruluşları 5 Ağustos’ta birer haber yayımlayarak, “Rusya ile bağlantı skandalı”nın başta Trump’ın büyük oğlu olmak üzere yakınındaki tüm çalışanları zora sokabileceğini iddia etti.

Hukuk uzmanları, Trump’ın büyük oğlunun yaptığı söz konusu görüşmenin ABD’de seçim yasalarını ihlal ettiğini savunuyorlar. Hatta bu nedenle Trump’ın oğlunun “vatan hainliği” suçundan yargılanabileceği iddia ediliyor. Beyaz Saray’ın eski başdanışmanı Steve Bannon, Trump ile siyasi kopuş yaşadığı dönemde yaptığı açıklamada, bu görüşmenin “vatana ihanet” niteliği taşıyan bir eylem olduğunu iddia etmişti. Nitekim Trump’ın seçim kampanyasının eski danışmanı Paul Manofort, “ABD’ye karşı komplo kurmak” ile suçlanarak tutuklandı. Manofort’un, gelecek ay yargılanması bekleniyor. Savcı Robert Mueller’in dava açtığı Manofort, suçunu bir türlü kabul etmedi. Fakat Manofort’un eski iş ortağı Rick Gates, 6 Ağustos’ta verdiği ifadede, Manofort’un banka ve vergi dolandırıcılığı yapmasına yardımcı olduğunu kabul etti.

Şimdi, Manofort suçunu kabul etmemekte ısrarcı mı olacak, yoksa Trump’ın kendisine vereceği özel affı mı bekleyecek? Yanıt ne olursa olsun, Trump’ın başını derde sokacağı kesin. Trump, Manofort’un eski ABD Başkanı Reagan gibi Cumhuriyetçi Parti’nin güçlü asistanlarından biri olduğuna işaret etti. Manofort’un savcı Mueller’den kötü muamele gördüğüne dikkati çeken Trump, “Rusya ile bağlantı skandalı”nın sadece bir uydurma olduğunu ileri sürdü ve Adalet Bakanı Jeffe Sessions’ın ilgili soruşturmayı derhal durdurması talimatını verdi.

Öte yandan, Trump’ın eski şahsi avukatı Michael Cohen de banka ve vergi dolandırıcılığı ve bunun özellikle seçim yasalarına aykırı olması gerekçeleriyle soruşturmaya tabi tutulmakta. Edinilen bilgilere göre, Cohen, Trump Tower binasındaki görüşmenin Trump’ın isteğiyle yapıldığını iddia ediyor. Eskiden, Trump’ın can dostu olan Cohen’in şimdi ise en büyük düşmanı olduğu görülüyor.

Neticede, Rusya ile bağlantı soruşturmasında sona yaklaşılıyor. New Jersey eyaletinde tatil zamanlarını golf sahasında geçiren Trump için zor bir tercih zamanı. Ya savcı Mueller’in soruşturmasını kabul edecek ya da Mueller’in hukuki çağrısını kabul ederek ifade vermek zorunda kalacak. Yani, ABD’de büyük bir siyaset oyunu başlamak üzere. Sabah aldığı kararı akşam değiştirme tavrı içindeki Trump, siyasi hayatını sürdürmek için kamuoyunun ilgisini başka konulara mı yönlendirecek? Veya Savcı Mueller, daha önce Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey’in Hillary Clinton’a yaptığı gibi Trump’a ölümcül bir darbe mi indirecek?

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum