“Pompeo’nun çılgınca yalanları ABD’nin düşüşünü hızlandıracak”

20190530203244878_86497.jpg

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün Fox Business kanalına verdiği röportajda, “Huawei, ABD’nin ekonomisi ve ulusal güvenliği için en büyük tehdittir.” ifadesini kullandı.

Çin’i karalamayı amaçlayan bu art niyetli sözler, Washington’un Çinli şirketlere “ulusal güvenlik” bahanesiyle baskı uygulamayı sürdürme sürecini de hızlandırıyor. Çünkü, Pompeo’nun tehditkâr yalanlarından sonra, bir zamanlar isimleri silinen Çinli şirketler, yeniden Amerikan şirketleri listesindeki yerlerini aldı.

Pompeo’nun gözünde ABD’nin “ulusal güvenliği”, diğer ülkelerin iç işlerine keyfi şekilde müdahale etmek, herhangi bir vatandaşın mahremiyetine aykırı davranma ayrıcalığına sahip olmak anlamına geliyor. Ayrıca, “Beş Göz İttifakı” ile kendi yasalarını hiçe saymalarında, diğer hükümetleri ve vatandaşları gizlice izlemelerinde de herhangi bir sakınca yok.

Pompeo’nun gözünde ABD’nin “ulusal güvenliği”, 5G ağının inşasında mutlak üstünlük ve mutlak hegemonya demek oluyor.

Çinli bir özel teşebbüs, hakikaten dünyanın bir numaralı gücü için en büyük tehdit olabilir mi? Bu tür bir ifade, hayret verici olmasından öte mantık dışı… Dünya üzerinde mutlak güvenlik mevcut değil ve “Pompeogillerin” mutlak güvenlik arzusu kesinlikle ahmakça bir hayal… ABD’nin devletin gücünü kötüye kullanması da özünde küresel bilgi güvenliği için en büyük tehdit.

ABD’li bazı siyasetçiler, Huawei’i defalarca lekemelerine rağmen, hiçbir zaman ortaya bir kanıt koyamadı. İngiltere ve Yeni Zelanda dâhil olmak üzere birçok ülke, ABD’nin yalanlarına aldanmayacağını açıkladı. Çok uluslu telekom operatörleri tarafından titizlikle test edilen Huawei donanım ve yazılımlarında bugüne kadar hiçbir güvenlik riskine rastlanmadı.

Pompeo’nun telaşlı ifadeleri, ABD’de de “büyük bir ateş yaktı”. Çip üreticisi bazı şirketler, ürünlerinin yasakların yürürlüğe girmesinden önce Çin tarafına ulaşması için fazla mesai yapmalı. Bloomberg de Çinli şirketlerin engellenmesinin, ters tepebileceğini ve ABD’nin aleyhine sonuçlara yol açabileceğini açıkladı.

Microsoft ve GM gibi ABD’li büyük şirketler de hükümetin yasaklarının rekabet güçlerini olumsuz etkilemesinden ve ülkenin inovasyon gücünü zayıflatmasından endişe ediyor. Bu dev firmalar, ayrıca ABD’nin tecrit edilmesinden, uluslararası toplumun güvenini kaybederek ülkenin çıkarlarına zarar gelmesinden de kaygılılar.

Çok sayıda ABD’li internet kullanıcısı da hükümeti kendilerine haksız bir ek maliyet yüklemekle suçluyor.

Peki, ABD’nin ekonomisi ve ulusal güvenliği için en büyük tehdit kim? Söylemeye gerek bile yok…

Pompeo’nun yalanlar dizisi, ABD’li 5G şirketlerini güçlendirmeyecek. Ancak, bu yalanlar, Çinli ve yabancı şirketlerin “Pompeogillerin” gerçek hırslarını, ABD’yi geçmek isteyecek olan her kim ise önce onu boğazlamaya kalkışacaklarını görmelerini sağlıyor.

“Pompeogillerin” hem kendilerine hem de başkalarına zarar veren söz ve eylemleri, ABD’yi daha güvenli ve daha güçlü kılmayacağı gibi, diğer ülkelerin çıkarlarını zedeleyecek, küresel kalkınmayı yavaşlatacak ve ABD’nin çöküşünü hızlandıracak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum