Obama’nın gölgesi sandığa düştü

news_eaf3061c6017d2abdc29ba0a01610aca-750X422.png

Amerikalılar, kasım ayı seçimleri öncesinde ülkenin lideri Trump’ın yolsuzluk iddialarını ve yeni tip koronavirüse karşı yanıtı tartışırken çok az sayıda kişi parçaları bir araya getirerek eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama’nın rolünü fark ediyor. Pratik olarak bu yılki seçimlerde içeride siyasi olarak önem taşıyan diğer her şey doğrudan ya da dolaylı olarak Obama’ya atfedilir biçimde ilerliyor.

Rusya’nın seçimlere karışması suçlamasından Trump’ın içeride “derin devlet” olarak suçladığı kendisine sadık olamayan yetkililer tartışmasına kadar konu eski başkan Barack Obama’ya kadar uzanmakta. Zira Adalet Bakanlığı’nın Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkındaki davayı düşürmesi kendisinin bizzat Federal İstihbarat Teşkilatı (FBI) tarafından tuzağa çekilmiş olabileceği yönündeki iddiaları güçlendirdi.

Benzer şekilde, yeni tip koronavirüsün Amerikan ekonomisi üzerindeki etkisi salgına uygun şekilde yanıt verilememesi nedeniyle daha da kötüleşmişti. Trump Obama’yı bu fiyasko nedeniyle suçluyor.

SALGIN TARTIŞMALARINA DAMGA VURDU

Trump, aynı zamanda Demokrat valilerin salgının yol açtığı ekonomik zararı derinleştirdiğini ve üretim başlamasını partizanca nedenlerle engellediğini iddia ediyor. Trump, salgın nedeniyle ortaya çıkan kişisel sorumluluğundan kurtulmak için bu tür anlatılardan yararlanıyor.

Obama etkisinin bir başka göstergesi de kendisinin eski yardımcısı Joe Biden’ın, Trump’ın karşısına Demokratların adayı olarak çıkmasıdır. Tüm bunlara ek olarak, Obama kısa süre önce Trump’ın gazabına uğrayacak şekilde yeni tip koronavirüs konusunda ulusal tartışmaya dahil oldu.

NEDEN TRUMP’I SEÇTİKLERİNİ HATIRLAYABİLİRLER

Obama’nın yaklaşmakta olan seçimlere daha belirgin bir şekilde katılması, Amerikalıların kasım ayında Biden için oy vererek “seçmen pişmanlığını” gösterme ihtimali gündeme getiriyor. İnanışa göre, Demokratlar iktidara gelecek ve dört yıl önce Hillary Clinton’a karşı sürpriz bir zafer kazanan Trump’ın devam ettiği rotayı yeniden düzene sokacak. Bir başka ifadeyle bu isimler, Trump’ın yaptıklarının tamamını olmasa da çoğunu potansiyel olarak geri çevirebilirler.

Öte yandan belirleyici öneme sahip bu seçim Trump’ın lehine de sonuçlanabilir. Neticede, Trump büyük ölçüde Obama ve Biden’ın politikalarına tepki olarak zafer kazandı. Eğer Obama yönetimi bahsettiği kadar başarılı olsaydı Hilllary Clinton zaten Beyaz Saray’da oturuyor olacaktı. Obama’nın giderek sandık üzerinde giderek belirginleşen gölgesi seçmenlere neden daha önce Trump’a yöneldiklerini hatırlatabilir.

ABD GELECEĞİNİ TAYİN EDECEK

Yaklaşan ABD seçimleri ürkütücü biçimde 2016 seçimlerini anımsatıyor. Hillary Clinton, o dönemler Obama’ya ait politikaların devam edeceğinin garantisini verirken Trump ise Amerika’nın gidişatını değiştirecek sözde “devrimci” olarak algılanıyordu.

Amerikalılar bir kez daha Biden ile “geleceğe dönüşü” ya da Trump ile mevcut yolu izleyerek kendisi 2025’te Beyaz Saray’dan ayrıldığı zaman ülkeyi bir daha geri döndürülemez biçimde değiştirmeyi tercih edecekler.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum