Obama bir kez daha kazandı

375059.jpeg

Obamacare’in iptalini öngören ve Senato’daki oylamadan sadece saatler önce duyurulan yeni sağlık tasarısı, 49’a karşı 51 oyla reddedildi. Oylamada 3 Cumhuriyetçi’de Obamacare lehine tavır aldı.

ABD Senatosu, Cumhuriyetçi Partinin Obamacare’in iptalini öngören son sağlık reformu tasarısını da reddetti.

Senatoda yerel saatle 01:30’da başlayan oylama, tasarının 49’a karşı 51 oyla reddedilmesiyle sonuçlandı.

Eski Başkan Barack Obama’nın imzasını taşıyan mevcut sağlık sisteminin (Obamacare) büyük bölümünü iptal etmeyi hedefleyen yasa tasarısı, oylamadan sadece saatler önce açıklanmıştı.

Demokrat ve bağımsız senatörlerin topyekun karşı çıktığı tasarıya, üç Cumhuriyetçi temsilci de “hayır” dedi.

Trump’ın tepkisi gecikmedi

Cumhuriyetçilerin sağlık reformundaki son girişiminin de başarısız olması, ABD Başkanı Donald Trump’ın tepkisine neden oldu.

Trump, Washington yerel saatiyle 02:00 surlarında kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “3 Cumhuriyetçi ve 48 Demokrat Amerikalılara hayal kırıklığı yaşattı.” ifadelerini kullandı.

Zorunlu sağlık sigortasının kaldırılması öngörülüyordu

“Sağlık Hizmetleri Özgürlük Yasası” (HCFA) başlığını taşıyan 8 sayfalık yeni tasarı, Obamacare çerçevesinde zorunlu olan sağlık sigortasının tamamen isteğe bağlı olmasını öngörüyordu.

Yasa teklifi, ayrıca Obamacare’in 50 ve üzerinde çalışanı bulunan iş yerlerine sağlık sigortası sağlama zorunluğunu kaldırmayı hedefliyordu.

Cumhuriyetçilerin geleneksel olarak karşı çıktıkları kürtaj ve doğum kontrolü gibi hizmetleri sunan kamu destekli aile planlama merkezi Planned Parenhood’a sağlanan finansmanı kesecek tasarı, ayrıca eyaletlere kendi sağlık sigortası muafiyetlerini belirlemeleri için daha fazla esneklik tanınmasını da içeriyordu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum