ABD, Beyaz Saray’ın gafı için Çin’den özür diledi

DD3B7C4A-E259-4A90-83CD-BB90F99990B1_cx0_cy1_cw0_w1023_r1_s.jpg

Çinli yetkililerin bildirdiğine göre, ABD bir Beyaz Saray görevlisinin yayımladığı hatalı bildiri yüzünden Çin’den özür diledi. Söz konusu bildiride, Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping, Çin Cumhuriyeti Başkanı olarak anılıyordu. Oysa “Çin Cumhuriyeti” Tayvan’ın diplomatik çevrelerdeki formel adı. 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Geng Shuang, bu konuda Çin tarafının ABD yetkilileriyle görüşüldüğünü ve ABD’nin bu yanlış referansın sonradan düzeltilmiş olan bir teknik hatadan kaynaklandığını söylediğini kaydetti.

Söz konusu hatalı adlandırma Beyaz Saray tarafından, Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump arasında Hamburg’da G-20 Zirvesi çerçevesinde gerçekleşen buluşma dolayısıyla Pazar günü yapılan açıklamada yer almıştı.

Bu hata, Zirve vesilesiyle Beyaz Saray’da yapılan çok sayıda gaftan yalnızca biri. Örneğin Trump’ın instagram hesabından Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Endonezya Başbakanı Joko Widodo olarak tanıtıldı. Bir başka gaf da, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin, bir Beyaz Saray bildirisinde, Japonya Başkanı Shinzo Abe olarak tanıtılması oldu.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum