Haley’in sürpriz istifasında zamanlama manidar

2162773_720x360.jpg

ABD Başkanı Donald Trump’ın kabinesinde çok az sayıdaki kadınlardan biri olan ve Hindistan kökenli göçmen bir aileden gelen Nikki Haley’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği görevinden sürpriz istifası, zamanlamanın sorgulanmasına neden oldu.

Göreve başladığı Ocak 2017’de ilk günden uluslararası platformlarda “ABD’yi desteklemeyenlerin isimlerini aldıkları ve ona göre karşılık verecekleri” yönündeki açıklamaları ile bir anda dikkatleri üzerine çeken Haley’in, beklenmedik bir şekilde, hiçbir gerekçe sunmadan istifa edeceğini açıklaması, hem Washington’da hem de BM’de büyük şaşkınlığa neden oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, istifa kararını Beyaz Saray’da duyuran Haley’nin 6 ay önce görevden ayrılma isteği konusunda kendisini bilgilendirdiğini söylese de, ABD basınının Beyaz Saray’daki yetkililere dayandırdığı haberler aksini iddia ediyor.

Basın, Trump’ın Haley’nin istifa kararını bir hafta önce öğrendiği, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın ise bu karardan haberlerinin bile olmadığını yazdı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum