Ford ve Apple neden ABD’ye dönmek istemiyor?

E0CF9E3A-0717-4776-81E9-DA4B856AAA9F.jpeg

Harley Davidson ve Mid Continent Nail Corp, kısa süre önce ABD’den ayrılmak zorunda kaldıklarını açıklamıştı; şimdi de Ford ve Apple ABD’ye dönmek istemiyor. ABD’li işletmeler, ticaret savaşının gölgesinde piyasa kurallarına uygun seçimlere yöneliyor.

ABD basınında çıkan bazı haberlere göre, ABD’nin 50 milyar dolar değerinde Çin menşeli ürünlere ek vergi uygulamasından dolayı, 114 yıllık geçmişe sahip Amerikan otomotiv şirketi Ford, kısa bir süre önce, Çin’de ürettiği binek araba modellerinden birinin ABD’deki satış planını iptal etmek zorunda kaldı. ABD Başkanı Donald Trump bu olayın ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ford’un söz konusu arabayı ABD’de üretebileceğini, böylece “hiçbir gümrük vergisi” ödemesi gerekmeyeceğini öne sürdü. Ford’un önceki gün Trump’ın bu paylaşımına cevaben yaptığı açıklamada ise, söz konusu modelin üretiminin ABD’ye taşınması gibi bir planın olmadığı belirtildi.

Ayrıca, ABD’li teknoloji devi Apple da kısa süre önce ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi’ne bir mektup yolladı. Şirketin mektubunda, ABD’nin 200 milyar dolar tutarındaki Çin menşeli ürünlere ek tarife uygulaması durumunda Apple ürünlerinin maliyetlerinin artacağının ve bunun şirketi küresel rekabette dezavantajlı bir duruma düşüreceğinin altı çizildi.

Analistler de, Trump’ın gümrük vergisinden kaçınmak amacıyla ABD’ye dönüp fabrika kurma çağrısına ilişkin olarak, Apple’nin bunu yapmayacağını, çünkü bu yöndeki adımların maliyetlerinin büyük ölçüde artmasına ve rekabet gücünün düşmesine yol açacağı görüşünü dile getiriyor.

Çin, büyük öneme sahip bir piyasa

“Made in USA” imajının en köklü markalarından Ford ve “ABD teknolojisi”nin öncüsü Apple’ın üretim hatlarını ABD’ye taşımak istememesi, ABD hükümetine bilerek karşı çıkma anlamına gelmiyor. Ancak ekonominin küreselleştiği bir zeminde, ürünlerin üretiminin ve montajının Çin’de yapılması halinde, verim yükseltilebilir ve maliyet kontrol altına alınabilir, böylece daha fazla kâr elde edilebilir.

Çin, otomotiv sektörü konusunda dokuz senedir dünyanın en büyük satış piyasası durumunda. Çin’deki otomobil satışı yılın ilk yarısında 12 milyon 230 bin ile dünyada birinci sırada bulunuyor. Ve bunlar arasında Ford F serisi Çin’de 540 bin adet satışla Çinli tüketiciler tarafından en çok sevilen araç oldu.

Bu kadar büyük bir piyasayı bırakmak hiçbir otomotiv şirketi için kolay olmaz. Uzmanların tahminlerine göre, (şu an iki ülkenin karşılıklı ek gümrük vergisi uyguladığı göz önünde bulundurulduğunda) Amerikan otomotiv işletmelerinin üretim hatlarını ABD’ye taşıması halinde otomobillere yüzde 30 ila 50 oranında ek vergi yüklenecek. Bunun sonucunda da, ABD’den ithal edilen otomobiller Çin piyasasında hiçbir rekabet gücüne sahip olamayacak. Köklü bir tarihe sahip Ford, dünyadaki en büyük piyasayı kaybetmek isteyebilir mi? Doğal olarak bu durumda Çin’de kalmak tek seçenek olarak görülüyor.

Çin’deki bilim ve teknoloji piyasası şirketlerin dikkatini çekiyor

Bilim ve teknoloji sektörü konusunda ise, Çin’in küresel bilim ve teknoloji endüstri zincirlerindeki yeri adım adım yükseliyor. Apple şirketinin bu yıl açıkladığı dünyanın en güçlü 200 tedarikçisinden 34’ü Çin’in iç kesimi ile Hong Kong’ta bulunuyor. Bu rakam geçen yıl 27 idi. Nispeten düşük iş gücü maliyeti, sürekli iyileşen ticaret ortamı ve günden güne ilerleyen destekleyici donatımlar ile çalışma verimliliği, Apple’ın Çinli tedarikçileri arttırmasını etkileyen en önemli unsurlardan birkaçı.

Ford ve Apple’nin yaptığı tercihler, kamuoyuna şu gerçekleri açıklıyor:

Şirketleri ve iş imkanlarını ticaret savaşı yoluyla ABD’ye çekme girişimi mutlaka başarısızlığa uğrayacak. Hatta belki de ne kadar baskı yapılırsa ülkeden ayrılan ya da ülkeye geri dönmek istemeyen şirketler de o kadar artacak. Ekonomik küreselleşme ortamında dünyada Çin gibi çeşitli ülkelerden teknisyenlere, mühendislere ve ar-ge ekiplerine sahip, diğer ülkelerin şirketleri ile yatırımcılarına donanımlı altyapı ve lojistik gibi gerekli üretim unsurları sağlayabilen, elverişli başka bir piyasa bulmak son derece zor olacak.

Öte yandan, ABD’nin en büyük petrol şirketi Exxon Mobil kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, Çin’in Guangdong eyaletine 10 milyar dolar yatırım yaparak, büyük ölçekli ve tek sermayeli petrokimya projesini hayata geçireceğini duyurdu. Bu adım, Çin piyasasına duyulan güvenin en iyi örneklerinden biri.

Uluslararası şirketler, küresel çapta güçlü bir rekabet avantajına sahip olmak için tek bir kent, ülke ve bölgeyle yetinmeyerek, piyasalarını dünya genelinde geliştirirse ve insanlığa hizmet ederse, ancak o şekilde gerçek rollerini ortaya koyabilirler.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum