Fitch’ten ABD’ye mali açık uyarısı

f_fitchh-ra_219311129752.jpg

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD’de vergi kesintileri ve artan harcamalar nedeniyle ülkenin mali açığının yükseldiği uyarısında bulundu.

Fitch Ratings’ten yapılan açıklamada, “Vergi kesintileri ve harcama baskılarının, mali canlandırmanın yarattığı artan büyümeyi aşmasından dolayı, ABD federal mali açığı artıyor.” ifadeleri kaydedildi.

Açıklamanın devamında, eylül ayında sona erecek 2018 mali yılında ABD’nin federal açığının 849 milyar dolar olmasının öngörüldüğüne yer verilirken, bu miktarın ABD’nin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 4,2’sine denk geldiği belirtildi.

ABD hükümetinin geçen yıl sonunda geçirdiği vergi kesintisi yasasının artan mali açığa ve borca neden olacağına dikkat çekilen açıklamada, ülkede harcamaların da arttığı vurgulanarak 2018 mali yılının ilk 11 ayında ABD’nin federal gelirinin ise sadece yüzde 1 oranında artarak gayri safi yurt içi hasılanın çok altında kaldığı belirtildi.

“Kredi notu üzerinde olumsuz baskı” uyarısı

ABD’nin kredi notunun “AAA” seviyesinde teyit edildiği nisan ayında mali gevşeme ve artan borçlanma maliyetleri nedeniyle ülkenin kötüleşen mali görünümünün fark edildiği bilgisine yer verilirken, ABD’nin yüzde 101 olan genel kamu borcunun GSYİH’a oranının “AAA” kredi notu seviyesine sahip ülkeler arasında en yüksek olduğuna dikkat çekildi.

ABD’de kasım ayında yapılacak Kongre seçimlerinin ardından yapılması planlanan ABD-Meksika sınırı duvarı hakkında da Başkan Trump ile Kongre arasında sorun çıkabileceği vurgusu yapılırken, ABD’nin mali politikalarının bozukluğunun artması ve mali açığının giderek yükselmesi durumunda, ülkenin kredi notunun üzerinde olumsuz baskı oluşacağı belirtildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum