Fed bu gece faiz artırdı

yellen.jpg

ABD merkez bankası Fed bu geceki toplantısında faiz artırdı.

 %1.00-1.25’ten %1.25-1.50 aralığına çıkarttı.

2018 yılı içinde 3 faiz artışı ön görülmektedir.

Fed Başkanı Janet Yellen, faiz kararı sonrası düzenlediği basın toplantısında, faiz artırımının kademeli sıkılaştırmanın garantilendiğini söyledi.

Fed Başkanı Yellen’in konuşması

Yellen’in Fed değerlendirmesi esnasında gelen sorularından biri Bitcoin hakkındaydı; Yellen’in değerlendirmesi de Bitcoin’in çok spekülatif olduğuydu. Bitcoin’e karşı şüphelerinin olduğu be Bitcoin’in ödeme sisteminde çok küçük bir yer alabilir diye ekledi.

Yellen kişisel olarak Amerika Birleşik Devleti’nin borç durumuyla kişisel olarak ilgilendiğini belirtti, buradan anlamaktayız ki sadece görev bilinciyle değil aynı zamanda yaşadığı toplum içinde görev bilinci ve sorumluluğu içinde yaşadığını anlayabiliriz.

Bilindiği üzere faiz artış kararı zaten beklenen bir karardı ve piyasalar bunu çoktan fiyatlamıştı. Fed faiz artışı kadar Fed faiz kararının kamuoyuna duyurulması ve düzenlenen basın toplantısında para politikasına yönelik  Fed başkanı Yellen’in konuşmasının şahince mi yoksa daha ılımlı mı geçeceği konusu en az faiz kararı kadar önemlidir. Bu nedenle konuşma başlıklarını aşağıda vermekteyiz.

Yellen’e gelen sorular doğrultusunda basın toplantısında Yellen’den gelen açıklamalar şu başlıklar şeklinde oldu:

Mali politikalar ile her zaman ilgilendiğini bildirdi.

Vergi politikaları değiştiğinde temel olarak ekonomik aktivitelerinde hareketlenmesini de sağlayacaktır diye belirtti.

Yellen, kademeli sıkılaştırmanın güçlü işgücü piyasasını sürdüreceğini ve enflasyonun tekrar hedefe yükselmesine yardımcı olacağını kaydetti.

Risk her zaman vardır, ama denge kurmak lazım. Ekonomik riskte her zaman vardır ama bu dengeli şu anda.

Önümüzdeki zamanda iş gücü piyasası ve finansal sistem iyi gidecek.

Gayri safi milli hasıla ve kişi başına düşün geliri artırmak için mücadele ettik.  ABD Ekonomisinin %4 büyümeye ulaşması için mücadele ediyoruz… Yukarıdaki konularda basın toplantsında ele aldığı konuşmalar arasındadır.

Ayrıca Yellen’e gelen sorulardan biri ise Federal Reserve Bankası’nda o kadar erkek varken tek kadının onun olmasıydı ve cinsiyet eşitsizliği konusuydu.

Bildiğiniz üzere  Fed başkanı Janet Yellen Şubat ayında görevinden ayrılacaktır. Bu Fed basın toplantısı Fed başkanı Janet Yellen’in final toplantısıydı.

Faiz artışının piyasaya etkisini ekonomistler değerlendirmeye devam edecektir.

 

( bloomberg.com/live/us- aktaran; Melek Toprak)

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum