El Chapo davası: Asıl elebaşı ABD ile çalışıyor

1036142576.jpg

Brooklyn Federal Bölge Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşmada savunmasına başlayan Guzman’ın avukatı Jeffrey Lichtman, Meksika mahkemelerinin yozlaşması sebebiyle örgütün asıl lideri olarak ismini verdiği Ismael ‘El Mayo’ Zambada’nın adaletten kaçabildiğini belirtti.

Lichtman, “Zambada, 55 yıldır faaliyet yürütebiliyor çünkü bunun parasını ödüyor. Zambada, bir önceki devlet başkanına olduğu gibi, şimdiki devlet başkanına da rüşvet veriyor” dedi.

‘YANLIŞ VE PERVASIZCA’

Meksika devlet başkanı Peña Nieto ve eski devlet başkanı Felipe Calderón, söz konusu suçlamaları, reddettiler ve söz konusu iddiaları ‘kesinlikle yanlış ve pervasızca’ ifadeleriyle nitelendirdiler.

70 yaşındaki Zambada, uyuşturucu kartelinin üst düzey isimlerinden olsa da hiçbir zaman tutuklanmadı. Oğlu Vicente Zambada-Niebla ve kardeşi Jesus Reynaldo Zambada García ise ABD’de gözaltında tutuluyor ve Guzman’ın duruşmalarında da tanıklık yapması bekleniyor.

‘ARIYORMUŞ GİBİ YAPIYOR’
Zambada’yla ilgili açıklamalarda bulunmaya devam eden Guzman’ın avukatı Lichtman ayrıca, “ABD hükümeti onu arıyormuş gibi yapıyor” dedi ve hikayenin Meksika ve ABD hükümetlerinin, halkın duymasını istemediği ‘çirkin bir tarafı’ olduğunu belirtti.

‘ABD HÜKÜMETİYLE BİRLİKTE ÇALIŞIYOR’

Lichtman ayrıca, jüri üyelerinden, ‘ABD hükümet yetkilerinin de masum olmayabileceği’ olasılığına açık olmalarını istedi ve “Uygun olduklarında, Zambada ve ABD hükümeti birlikte çalışıyor” dedi.

Guzman’ın avukatının bu sözleri, ABD Savcı Vekili Adam Fels’in Guzman’a yönelttiği suçlamalardan sonra söylendi. Fels, Guzman’ı ‘ABD’ye milyarlarca dolar değerinde uyuşturucuyu ABD’ye sokan bir imparatorluk yaratmakla’ suçladı.

Fels, “Para, uyuşturucu, cinayet ve küresel uyuşturucu tiareti organizasyonu. Bu davanın konusu ve kanıtlayacağı şey bunlardır” ifadelerini kullandı.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum