Batı siyasi sistemi halk sağlığına önem vermiyor

news_c7f13d6018cd0691ab04a8f736009237-750X422.png

Küresel sağlık krizinin devam etmesi için uzun bir yol olsa da, bazı şeyler zaten açıkça gözüküyor.

Birincisi, virüsler özet olarak bulaştıkları kişilerin diline dinine veya ırkına bakmıyor.

İkincisi, Çin, pandeminin yayılmasını durdurmak için etkileyici bir iş ortaya koydu.

Üçüncüsü, diğer ülkeler Çin yaklaşımının Batı liberal demokrasilerinde bulunan değerler ve politik uygulamalarla radikal bir çelişki içerdiği için, bazı olası dersleri öğrenmek konusunda isteksiz kalarak hata yaptı.

ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİNDE VİRÜSLERE ÖZGÜRLÜK OLMAMALI

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) en azından teorik olarak özgürlük adına hayran olunacak çok şey var. Ancak gerçekte, Amerika’da giderek eşitlikten uzaklaşan toplum, hayatta kalmak için korkunç bir mücadele veriyor. Açıkçası, Amerika’nın sosyal sorunlarının, ülke çapında hızla yayılmakta olan mevcut pandemi tarafından daha belirgin olarak ortaya çıktı.

Basit gerçek şu ki, ABD’de çalışanların birçoğunun sağlık sigortası yok. Büyük, yüksek kârlı ilaç şirketlerinin sağlık sektörüne hâkim olduğu bir toplumda bu yaşam hakları devlet tarafından karşılanmıyor. Amerika’nın düşük gelirli vatandaşlarıda “kendini izole etmek” için işten zaman ayırmayı göze alamaz, bu da koronavirüsün daha da hızlı yayılmasını sağlar.

Başlangıçta Covid-19’u “aldatmaca” olarak tanımlayan Başkan Donald Trump şu an geçte olsa önlemler almaya çalışıyor. Krize tutarsız sözler saf eden ve başlangıçta küçümse yaklaşımının sonuçları giderek daha açık hale gelmektedir. Temel tıbbi altyapı eksikliği, virüsün potansiyel taşıyıcılarını test edememe ABD’nin sağlık sistemi test etti.

Amerikan halkı salgın konusunda yeterince bilinçlendirilmedi. İnsanlar tuvalet kâğıdı ve silah almak için kuyruklara girerek ilginç görüntüler oluşturdu. Birçok insan ABD’nin büyük bir ülke olduğunu düşünebilir ancak yönetişim ve halk sağlığı konusunda sınıfta kalmış bir sistem ile karşı karşıyayız.

Çin’in salgını kontrol altına alması etkileyici olmasına rağmen, zafer ilan etmek için çok erken. Enfeksiyonların “ikinci dalgasının” tehlikeleri daha büyük olabiliyor. Uluslararası işbirliği, bu sorunları kontrol etmeye çalışmanın hayati bir parçasıdır.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum