“Başkanlık” makamı küçük düşürüldü

news_366177f860d8729bf6d2834e128d34cd-750X422.png

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın, 2020 yılındaki başkanlık seçiminde seçmen sahtekârlığı suçlamaları birçok insan tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

ABD’de seçmen sahtekârlığı, özellikle Demokratik kent örgütlerinin onlarca yıldır idareyi ellerinde tuttuğu bölgelerde bir sorun olmuş ve olmaya devam ederken, seçmen dolandırıcılığı seçimi Joe Biden lehine döndürecek seviyede yapılmış olsaydı inanılmaz derecede şoke edici olurdu. Ancak, Demokratların seçimi “çaldığı” suçlamaları o kadar da abartılı değil.  Aslında, “hırsızlık” Başkan Trump’ın göreve geldiği noktada başladı. İnsan, Trump’ın zaferinin dramatik doğasını anlamalı. O, ne Demokratların ne de Cumhuriyetçi partilerin bir “müridi” oldu. Ve Trump seçimi kazandı, çünkü Trump kendi bakışını, ülke dışında birçok Amerikalının öldüğü sayısız savaşlar ve Amerikalı ailelerin büyük çoğunluğu için içerde artan ekonomik zorluklar dâhil olmak üzere, genel olarak “her zamanki şeylerden” yorulan Amerikan halkına sundu.

Trump değişim sözü verdi. Sonu gelmeyen savaşlardan çıkmayı, ABD’ye, özellikle altyapıya yatırım yapma sözü verdi. Ve büyük ölçüde düşük ücretli ülkelerde yaptırılan işleri ülkeye geri getirme ya da en azından çok sayıda işi geri getirmeyi taahhüt etti. Bu mesaj yerine ulaştı. Şüpheci Cumhuriyetçi Parti, Trump’ı kendilerinden biri olarak kabul etmekte zorlandı. Trump’ın zafer kazanmasıyla, Demokratlar, işçi sınıfı Amerikalılarla bağlarını nasıl kaybettiklerini anlamaya başladıklarında kendi başlarına kaldılar. Ancak, Trump görev başına geldiği andan itibaren, seçilmesinin meşruiyetine şüphe düşürerek Trump’ı devirmek için kampanya başlatıldı. Dolayısıyla, Trump’ın sadece Rusya’nın siber saldırıları ve yanlış bilgilendirme taktikleri sayesinde kazandığını iddia eden “RusyaGate”e tanıklık ettik.

TRUMP BAŞKANLIĞININ İLK İKİ YILINI MEŞRUİYETİNİ SAVUNARAK GEÇİRDİ

Demokrat Parti’nin patronları bu konuda yalnız değildi. Bürokrasinin büyük bölümü, istihbarat görevlileri, çoğu ABD’li düşünce kuruluşu olmak üzere askeri sanayi blokunun büyük parçası, Trump’ın ABD’nin savaşlarını sona erdirme programını kabul etmeye ve (Vladimir) Putin Rusyası ile “komünist” Çin ile dost olmaya niyetli değildi.

Her ne kadar Trump’ın politikaları, George Washington ve Abraham Lincoln’e uzanan ABD gelenekleriyle büyük ölçüde uyumlu olsa bile, Amerikalı seçkin sınıfa epeyce bulaşan İngiliz imparatorluğu ithalatı Anglo-Amerikan üstünlüğünün dile getirilmemiş düşüncesiyle uyumlu değildi. Böylece, bu muhtelif gruplar seçilmiş bir başkana gerçek bir darbe yapmak için güçlerini birleştirdiler. Sonuç olarak, Trump başkanlığının ilk iki yılını “RusyaGate”e karşılık vererek ve başkanlığının meşruiyetini savunarak geçirdi. Trump’ın programlarının çoğu, özellikle Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nin iş birliğini gerektiren bir altyapı programı yaratma girişimi sonuç olarak arka planda kaldı.

Kendine müttefik arama çabaları içindeyken Trump, (Dışişleri Bakanı) Mike Pompeo ve (Beyaz Saray Ticaret Danışmanı) Peter Navarro gibi daha talihsiz kabine seçimlerinden bazılarına giderek bağımlı hale geldi. Navarro’nun sattığı bir efsane olan, ticaret açığını azaltmayı ülkenin ekonomik sorunları için “her derde deva ilaç” gibi gören Trump, Çin ile bu felaket ticaret savaşı yoluna girdi ve böylece, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping kurduğu nispeten iyi ilişkiyi baltaladı.

BAŞKANLIK MAKAMI KÜÇÜK DÜŞÜRÜLDÜ

Koronavirüs salgını ABD’yi vurduğu zaman, işin ehli sağlık danışmanlarının yol göstericiliğini izlemek yerine Trump, başlangıçta bir tehdit olduğunu reddetmeye çalıştığı Covid-19 virüsünün ABD’de hızla yayılması suçunda dikkati başka tarafa çekmek için Pompeo’nun, virüsü bir “Wuhan virüsü” gibi yaftalamasına çaresizce sarıldı. Ancak, “RusyaGate” ve azletme girişimleri sefilce başarısızlığa uğradığı için, Trump’ın bu yıl yapılan başkanlık seçiminde yenilmesini garanti etmek için uyumlu çaba gösterilmesi konusunda şüphe yoktu. Trump’ın kazandığını gösteren seçimden sonra sabahın erken saatlerinde aksi yöne dönüş, birçok oyun meşruiyeti konusunda birçok ciddi şüphelere yol açtı. Dolayısıyla niçin seçimde olası yolsuzluk soruşturulması yapılmıyor, fakat elbette, seçilmiş bir başkanı görevden almak ve halkının işlerini yapmasını engellemek için yürütülen düzmece çabaların tamamını kapsayacak şekilde genişleterek.

Başkan Trump’ın bir zamanlar doğru şekilde söylediği gibi, “Bu hiçbir zaman bir ABD başkanının başına gelmemelidir.” Bütün operasyon basitçe Donald Trump’a yönelik bir saldırı değil, başkanlığın kendisine yönelik bir saldırı. Bu soruşturmalar sırasında, yozlaşmış sürecin sonucu olarak başkanlık makamı ciddi biçimde küçük düşürüldü. Bu yüzden böyle bir soruşturma, böyle bir gösterinin bir daha tekrar etmemesi için başkanlık makamının itibarını düzeltmek adına uzun bir yol katedecektir.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum