Anketler Washington’ın itibar kaybını kanıtlıyor

donald-trump-3.jpg

Almanya’daki Koerber Enstitüsü ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Pew Enstitüsü tarafından ortaklaşa yürütülen bir kamuoyu yoklamasına göre, Almanların yüzde 73’ü yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ABD hakkındaki izlenimlerinin kötüye gittiğini söylüyor.

Almanların yüzde 37’si ülkelerinin ABD ile ilişkilerine öncelik veriyor. Bu rakam 2019 Kasım ayındaki oranların yüzde 13 altında. ABD’nin yeni tip koronavirüse karşı verdiği başarısız yanıt ülkenin imajını uluslararası alanda daha da bozdu.

MASKE HIRSIZLIĞI UNUTULMAYACAK

Anketteki oranlar Avrupa’nın tutumunu yansıtıyor.  Washington yönetiminin yeni tip koronavirüse karşı verdiği yanıt, Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri gibi ABD müttefikleri de dahil olmak üzere tüm dünyayı şok etti ve hayal kırıklığına uğrattı.

ABD’nin salgınla mücadele etmek için küresel liderlik üstleneceği varsayılıyordu. Buna karşın Beyaz Saray, Avrupalı ​​müttefiklerinin yeni tip koronavirüs ile savaşına yardım etmek için pek de bir şey yapmadı. Bundan da beteri Amerika, nisan ayında 200 bin maskeyi Almanya’ya ait olmasına rağmen açık biçimde kaçırdı. Ortada pek de sıkı bir ittifak varmış gibi görünmüyor.

KOPUŞ SALGIN ÖNCESİ BAŞLADI

Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasındaki ilişkiler yeni tip koronavirüs salgını öncesinde de çoktan yıpranmıştı. 2017 yılının başlarında Alman Şansölyesi Angela Merkel, ülkesinin ve AB’nin artık ABD’ye güvenemeyeceğini söyledi. Birçok Avrupa ülkesi de 5G teknolojisi ve NATO ülkelerinin savunma harcamaları konusunda Washington ile anlaşmazlıklar yaşadı. ABD’de artan tek taraflılık ve korumacılık eğilimi Brüksel ve Washington’u birbirinden ayrıştırdı.

Yeni tip koronavirüs salgını ayrılığı sadece daha da derinleştirdi. Avrupa’nın dünya çapında en fazla yeni tip koronavirüs vakasına sahip olan ve bunu onur madalyası olarak kabul eden kaprisli lider ile işsizlik oranının en fazla arttığı ülkesine olan şüpheleri gün geçtikçe artıyor.

AB’DEN AŞI UYARISI

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin yeni tip koronavirüs konusunda aşı tekeli kurmak istemesinin aksine “Aşı seçkin birkaç kişi için lüks olmamalı.” diye konuştu. Giderek daha fazla ülke Washington’un bencillik ve sorumsuzluğunun farkına varmaya devam ediyor.

ABD federal hükümeti, mevcut tabloya karşın yeni tip koronavirüs konusundaki yetersizliğini kabul etmeyi ve sorumluluk almayı reddediyor. Kibirli ve egoist ABD ne Almanya ne de Avrupa’nın geri kalanıyla ilgileniyor. ABD’nin Avrupa’yı kaybetmesi ve salgın sonrası kendisi dünyadan soyutlaması muhtemel gözüküyor.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum