ABD’ye ikinci uyarı: Kredi notu düşebilir

170418193720-democrats-comedians-pressure-shaming-trump-release-taxes-full-169.jpg

Fitch`ten sonra Moody`s de uyardı.

ABD Başkanı Donald Trump, “Meksika sınırına duvar yapmak için gerekirse borç tavanı aşılarak hükümet kapanır” derken Fitch’ten sonra bir uyarı da Moody’s’ten geldi; hükümet kapanırsa ABD’nin notu düşebilir.

Moody’s, ABD’deki federal borç sorununun daha da kötüleşmesinin kredi profiline yönelik negatif baskıları artıracağı uyarısında bulundu.

Kongrenin federal hükümetin borçlanma tavanını hala yükseltmediğine değinilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

“ABD’nin Aaa seviyesindeki kredi notuna ilişkin durağan görünüm, Moody’s’in borç tavanının nihayetinde yükseltileceği ve yükseltilmese bile temerrüte düşülmesi olasılığının düşük olduğu görüşünü yansıtıyor. Eğer borç limiti olağanüstü önlemler tükeninceye kadar artırılmazsa, borçfaizlerine öncelik verilmesini bekliyoruz. Moody’s’in daha öncede belirttiği gibi borç ödemesinin kaçırılması kredi notu için negatif olur.”

“NEGATİF BASKILAR ARTABİLİR”

Ayrıca, federal borcun sosyal sigorta ödemeleri azaltılmadıkça ya da vergi gelirleri artırılmadıkça yükselmeye devam edeceğine dikkati çeken Moody’s ekonomistleri, raporda kamu borcunu azaltmanın yeni yönetimin en zor vaatlerinden biri olduğunu belirtti.

Raporda, “ABD’nin sınırlı mali dinamikleri göz önüne alındığında, hükümetin politika kararları ülkenin gelecek birkaç yıla ilişkin kredi profili açısından önem taşıyor. Eğer mali politikalar, borcun ve faiz yükünün kötüleşmesini önleyemezse, ABD’nin kredi profiline yönelik negatif baskılar artabilir.” uyarısında bulunuldu.

FITCH DE UYARDI

Fitch Ratings de bir gün önce yaptığı açıklamada, ABD’li yetkililerin borç tavanını yükseltme konusunda anlaşamamaları durumunda ABD’nin kredi notunu düşürebileceğini duyurmuştu.

TARİHTE 12 KEZ YAŞANDI

Bütçe krizleri, bugüne kadar federal hükümetin en son 2013’te olmak üzere toplamda 12 kez kapanmasına neden oldu. Ekonomistler, hükümetinin bütçe krizi nedeniyle kapanmasına yüzde 22, borç tavanından ötürü geçici temerrüde düşmesine ise yüzde 17 ihtimal veriyor.

HÜKÜMET KAPANIRSA NE OLUR?

ABD’de bütçe son tarihte Senato’dan geçmediğinde federal hükümet faaliyetleri duruyor. Müzelerden, milli parklara, pasaport bürolarından, orduya kadar tüm faaliyetler etkileniyor. Bütçeonaylanana kadar devlet dairelerinde yalnızca gerekli personel çalıştırılıyor. 2013’te yaşanan son shut down sırasında 2 milyon 900 bin çalışanın yaklaşık 800 bini aynı gün ücretsiz izne çıkarılmıştı.

Shut down’da ABD’de hükümet kepenk kapatmış oluyor. Washington’da çöp dahi toplanmıyor. Çöp toplama ve sokak temizleme hizmetleri ilk hafta hiç yapılmıyor. Yeni işsizlik başvuruları alınmıyor ve orduya maaş ödenmiyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum