ABD’nin alternatif Brunson planı hazırdı

6f170b60ea966cfa_636x350.jpg

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’de iki yıla yakın süredir tutuklu olan ve geçen cuma serbest bırakılan Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yönelik bir ‘plan’ hazırladığı gündemde yer almaya başladı.

İddiaya göre Trump, Brunson’ın bırakılmaması halinde Türkiye’yle ilişkileri tamamen koparıp bütün diplomatik personelini geri çağıracaktı.

Yönetiminin bazı yetkililerinin karşı çıkmasına rağmen, Trump bunun için sekiz sayfalık bir belgenin hazır olduğu bildirildi.

Amerikan haber sitesi ABC News tarafından Trump yönetiminin ve ABD Dışişleri’nin üst düzey yetkililerine dayandırılan haberdeki iddialar şöyle:

Üst düzey yetkililerin anlattığına göre, Trump ağustos sonunda Türkiye’deki bütün Amerikan diplomatik personelinin çekilmesi için bir plan hazırlanması talimatı verdi. Talimat, Trump’ın Türkiye’ye çelik ve alüminyum vergilerini artırma kararından birkaç hafta sonra verildi. Bir yetkili, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Trump’a Brunson’ın serbest bırakılacağı konusunda güvence verdiğini ama bu olmayınca ABD başkanının çok öfkelendiğini söyledi. Yetkili, “Başkan bu meselede Erdoğan tarafından şahsen ihanete uğratılmış hissetti – o sözünden döndü- bu şahsi bir hakaretti ve Trump’ın çılgına dönmesine sebep oldu” dedi.

Trump’ın hazırlattığı göre, 60 günlük bir süre içinde Türkiye’deki Amerikan Büyükelçiliği ve bütün diplomatik misyonlar kapatılacaktı. ‘Türkiye’den çekilme’, ülkedeki en üst düzey Amerikalı diplomat olan maslahatgüzar ile başlayacaktı; iki ay içinde zamanla tüm personel çekilecekti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum