ABD’li uzmanlar Çin’i düşman olarak görmüyor

20190522205058079_87134.jpg

Amerikan Columbia Üniversitesi’nden iktisat profesörü Jeffrey Sachs, Çin basınına verdiği demeçte, ABD hükümetinin Çinli Huawei’yi engellemesinin amacının gittikçe açığa çıktığını söyledi. Sachs, “Bence bu, ABD’nin Çin ekonomisini zayıflatmak için yaptığı tehlikeli bir eylem” şeklinde konuştu.

“Çin düşman değil”

Çin ile ABD arasındaki ticari sürtüşmelere değinen Sachs, Çin’i engellemenin “feci” bir girişim olarak kanıtlanacağına vurgu yaptı. Sachs, “Çin düşman değil. Eğitim, uluslararası ticaret, altyapı tesislerine yatırım ve teknolojik güncelleme gibi yöntemlerle halkın yaşam seviyesini yükseltmeye çalışan bir ülke” dedi.

“Teknolojiyi geliştirmek geç kalkınan bütün ülkelerin haklı tercihidir”

Çin’in genel olarak Japonya, Güney Kore ve Singapur’la aynı kalkınma stratejisini uyguladığına işaret eden Sachs, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, gelişmiş ülkeleri yakalamaya çalışan bir ülke olarak, ne anormal ne de etik dışı bir şey yaptı. ABD defalarca Çin’i teknoloji ‘çalmak’la suçladı. Bu, sorunu çok basitleştirdi. Teknoloji, sahiplerinden çeşitli yollarla diğer insanlara nakledilebilir. İktisat tarihine baktığımızda, bütün geride kalan ülkelerin diğer ileri ülkeleri taklit ettiğini görüyoruz. ABD, 19. yüzyılda İngiltere’yi yakalamayı bu şekilde başardı.”

“Washington politikalarının arka planında açgözlülük yatıyor”

Jeffrey Sachs, Washington politikalarının arka planında açgözlülüğün yattığına işaret etti. Bu durumda Trump gibi kışkırtıcıların Çin’i ABD’de sorunlara neden olmakla suçladığının altını çizen Sachs, birçok demokratın da Çin’i eleştirdiğini kaydetti.

Sachs, “ABD’nin asıl savaş hedefi Çin değil, ABD’li büyük şirketler olmalı. Bu şirketler çok para kazanıyor, ancak kendi işçileriyle paylaşmayı reddediyor. ABD’li zengin iş insanları, kâr kazanmak için elinden geleni yapıyor, fakat ABD toplumunu daha adil hale getirebilecek herhangi bir politikayı kabul etmiyor.

İşbirliğiyle ortak kazanç elde edilebilir

Sachs, “ABD, daha akıllı bir güç tarafından yönetilmezse, ekonomide, sonra jeopolitikada ve en sonunda da askeri alanda Çin’le çatışarak, felaket sonuçları yaratacak. Bu tür çatışmalarda galip olmaz. Ancak bugün ABD siyasetinde görülen son derece yüzeysellik ve yolsuzluk, ABD’nin böyle bir yola girmesinin asıl nedeni.” ifadelerini kullandı.

Sachs, Çin’le ticaret savaşının ABD’nin ekonomik sorunlarını çözemeyeceğine değinerek, “Herhangi bir soğuk savaş yerine Çin’le işbirliği yapmakla ABD’nin daha çok kazanacağını göreceğiz. Daha da önemli olanı, barış elde ederek, Çin ve diğer ülkelerle birlikte, insanlığın karşı karşıya kaldığı birçok sorunu çözüme bağlayacağız.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum