ABD’den Yunanistan’a askeri sevkiyat

1039168358.jpg

ABD, Türkiye sınırına yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan Yunanistan’ın Dedeağaç (Aleksandropolis) kenti limanına donanmaya ait bir gemi ile 2 bin asker, yaklaşık 700 araç, konteyner ve ekipmandan oluşan askeri sevkiyatta bulundu.

DHA’nın haberine göre ABD’nin Selanik’teki genel danışmanı Gregory Pfleger, Dedeağaç’a gelerek, askeri araçların sevkiyatını yerinde inceledi.

Dedeağaç Limanı’nın önemine dikkat çeken Pfleger, hem güvenlik hem de ekonomik beklentilerin yanı sıra, Yunanistan’ın ABD ordusunun limanlar yoluyla hareketlerini ve Balkanlardaki tanıtımlarını desteklemesindeki önemli rolü olduğunu kaydetti.

Dedeağaç Liman İdaresi Başkanı Christos Doukas ise, ABD’nin Dedeağaç Limanı’nın gelişimine çok önemli katkı sağladığını belirterek, limanın askeri malzeme taşınmasına vesile olduğunu kaydetti.

Saber Guardian 2019, Romanya Kara Kuvvetleri ve ABD Ordusu Avrupa Gücü tarafından 3-24 Haziran tarihleri arasında düzenlenen bir tatbikat.

Uzun süredir Dedeağaç’taki limanı askeri kullanıma açmak ve genişletmek için çalışmalar yürüten ABD, bölgeye yeni nesil radar sistemi kurma kararı almıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum