ABD’den Çin’e “Uygur Türkleri” yaptırımı

trump-1.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin yönetiminin Müslüman Uygur Türklerine yönelik işlemekte olduğu insan hakları ihlallerinden dolayı Çin’e yaptırım hazırlığında olduğu ortaya çıktı.

The New York Times’ın Beyaz Saray’ın eski ve yeni çalışanlarına dayandırdığı haberine göre, Beyaz Saray’da aylardır Çin’in Uygur Türkleri ve Müslüman azınlığa yönelik uygulamalarının tartışıldığı belirtilirken, Trump yönetiminin bu doğrultuda Çinli yetkililer ve şirketler için yaptırım uygulamaya hazırlandığı belirtiliyor. Yaptırım tartışmalarının sadece Beyaz Saray’da değil Dışişleri ve Hazine Bakanlığı’nda da devam ettiği kaydedildi.

ABD’nin Çin’e sadece ekonomik yaptırımlar değil Uygur Türklerini takip etmekte kullanılan ABD teknolojisinin ülkeye satışına da sınırlama getirilmesi planlanıyor. Eğer ABD, bu yaptırımları Çin’e karşı uygularsa ABD yönetimi Çin’i ilk kez insan hakları ihlalleri nedeniyle cezalandırmış olacak. Geçen ay Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamalarda yaklaşık 2 milyon Uygur Türkünün Çin’de eğitim kamplarına alındığını ve Komünist Parti ideolojisi aşılandığını belirtmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying ise ABD’li yetkililerin Pekin yönetimine Sincan’da insan hakları ihlalleri yaptığı gerekçesiyle yaptırım adımına ilişkin, Çin’in insan hakları kayıtlarının ABD’den daha iyi durumda olduğunu savunarak, Çin’deki etnik azınlıkların dini özgürlüklerinin kanunlarla korunduğunu iddia etmişti. İnsan Hakları İzleme Örgütü de dün yaptığı açıklamada Çin hükümetinin, ülkenin kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslüman Uygur Türklerine ”sistematik insan hakları ihlallerinde bulunduğunu” bildirmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum