ABD’de ırkçılık karşıtı protestolar devam ediyor

news_6a028f50560b461d57f655d9a693a69a-750X422.jpg

On binlerce Amerikan vatandaşı, azınlıklara yönelik polis şiddeti ve ırkçılığı protesto etmek için dün başkent Washington’daki Lincoln Anıtı önünde toplandı.

“Dizlerinizi Boynumuzdan Çekin” sloganıyla düzenlenen protestolar, Afrika kökenli sivil haklar aktivisti Al Sharpton liderliğinde “Ulusal Eylem Ağı” adlı dernek tarafından organize edildi.

Nobel ödüllü insan hakları savunucusu Martin Luther King’in çocukları ile 25 Mayıs’ta polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden George Floyd’un yakınları da protestoya katıldı.

Protesto, ABD’li Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti’nin kongrelerinden hemen sonra gerçekleştirildi. İki siyasi parti arasında, ırkçılık sorunu hakkında ciddi görüş farklılığı bulunuyor.

Demokrat Parti Başkan Adayı Joe Biden, 20 Ağustos’ta yaptığı konuşmada, ABD’nin “karanlık bir dönemde” bulunduğuna dikkat çekerek, ırkçılığın ABD’nin karşı karşıya bulunduğu krizlerden sadece biri olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti Adayı Donald Trump ise 27 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ABD’de eskiden olduğu gibi bundan sonra da hukuki düzenin korunması gerektiğini vurguladı.

Trump, Floyd’un ölümüyle başlayan ve ülke geneline yayılan protestolarda, Demokrat Parti’nin iktidarda bulunduğu birçok kentin kaos, soygunculuk, kundaklama gibi şiddet eylemlerine boğulduğunu, ancak Demokrat Parti Kongresi’nin bu konuda sessiz kaldığını kaydetti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum