ABD vergi reformu beklenmedik sürprizlere gebe olabilir

videoblocks-piggy-bank-stuffed-with-usa-green-back-dollar-notes-female-hand-taking-one-note_bojchbvjx_thumbnail-full03.png

ABD’de faaliyet yürüten yabancı bankaların, ülkede son 30 yılın en büyük vergi reformundan olumsuz etkileneceği belirtildi.

Financial Times gazetesinin haberine göre, yeni vergi uygulamaları, büyük uluslararası bankaların küresel operasyonlarıyla ilgili cezaları artırabilir. ABD’deki düzenlemelere tabi olan ve ödemelerini kendi kurumsal grupları aracılığıyla gerçekleştiren bu bankaların, yeni vergi kurallarına bağlı olarak vergi cezası ile karşı karşıya kalma endişesi taşıdığı beliriliyor.

Vergi değişiklikleri, uluslararası şirketlerin vergi indirimine tabi olan ödemeleri farklı kurumlar aracılığıyla yaparak daha az vergi ödemelerinin yolunu kapatıyor.

Yabancı bankalardan Kongre üyelerine mektup

Yabancı bankaların ABD ofislerini temsil eden Uluslararası Bankacılar Enstitüsü de, yeni vergi reformu üzerine çalışan Kongre üyelerine bir mektup göndererek, konuyla ilgili maddelerde düzenlemeye gidilmesini istedi.

Vergi reformu tasarısındaki mevcut maddelere göre ABD’deki operasyonlarını yeniden yapılandırmak zorunda kalacaklarını kaydeden kurumun üyeleri arasında, BNP Paribas, Credit Suisse, Deutsche Bank ve UBS gibi dev bankalar yer alıyor. Bu bankalar, ABD’deki banka varlıklarının yaklaşık yüzde 20’sine sahip.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum