ABD ve Irak Kürt referandumunu görüştü

resized_a8317-474c5feb1.jpg

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Irak Başbakanı İbadi’yle yaptığı telefon görüşmesinde Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduklarını yineledi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’yi telefonla arayarak Irak’ın toprak bütünlüğüne verdikleri desteği yinelediği belirtildi.

İbadi’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Tillerson görüşmede, terör örgütü DAEŞ’e karşı elde edilen zaferlerden dolayı İbadi’yi tekrar kutladı ve savaş alanındaki ikili dayanışmadan övgüyle söz etti.

DAEŞ sonrası Irak’a yardıma devam edeceklerini belirten Tillerson, ülkesinin Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu ve anayasaya saygı gösterdiğini yineledi.

İbadi ise terörle mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdürüp, tüm Irak topraklarını kurtararak istikrarı geri getireceklerini vurguladı.

KÜRTLERİN BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran’da siyasi parti temsilcileriyle yaptığı toplantı sonrası, 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu düzenleyeceklerini duyurmuştu.

Irak Başbakanı İbadi ise 26 Temmuz’da yaptığı açıklamada, referandum kararının anayasaya aykırı olduğunu ve sonucu tanımayacaklarını bildirmişti.

Terör örgütü DAEŞ ile mücadelede IKBY’ye en çok desteği veren ABD başta olmak üzere birçok ülke referandum kararına karşı çıkıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum