ABD, Meksika sınırında göçmenlere karşı önlemleri arttırdı

5bf7cb55ae784920c897a1a2.jpeg

Yüzlerce Meksikalı göçmenin ABD’ye geçmek istemesi sebebiyle güvenlik önlemlerinin arttığı sınırda tansiyon yükseldi.

Göçmenlerin yanı sıra sivillerin de Şükran Günü kutlamaları için sınırı geçmek istemesiyle bölgede gerginlik arttı.
Dünyanın en yoğun sınırlarından biri olan ABD’nin San Diego kenti ile Meksika’nın Tijuana kentindeki San Ysidro kapısında güvenlik önlemleri arttırıldı. Günlerdir geçiş için bekleyen göçmenler ile sivillerin Şükran Günü kutlamaları ve binlerce Meksikalının okul ve iş için günübirlik olarak geçtiği sınır kapısında yoğunluk iki katına çıktı.
Sınır tamamen kapanmadan geçmeyi umut eden emekli bir profesör Mariana Del Camp, sınırda mahsur kaldı. Aracında geçiş yapmayı bekleyen Camp, “Bu çıldırtıcı kampta neler oluyor? Daha ne kadar burada bekletileceğimizi bilmiyorum” diyerek duruma isyan etti.
Şükran Günü kutlamaları için sınırı geçmek isterken mahsur kalan Aura Diaz ise kızının ABD vatandaşı olduğunu ve Trump’ın izlediği sınır politikası yüzünden Meksika’yı ziyaret etmek istemediğini söyledi.
Kaliforniya eyaletindeki San Diego kentinin karşısında yer alan Chaparral sınırına ulaşan göçmenler ise ABD’nin güvenlik önlemlerini artırmasına rağmen ülkeye giriş için bekleyeceklerini söyledi. Çocukları ve bazı eşyalarını da yanına alan birçok göçmen, Meksika sınırındaki Tijuana şehrinde yer alan bir beyzbol sahasında çadırlara yerleşti. Meksika sınırından geçmek isteyen yaklaşık 6 bin göçmen alanı doldurdu.
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum